Індустрія інформаційних технологій досить таки непогано себе почуває в Україні у вигляді великої кількості ІТ-компаній, а, серед них, ігрових розробників. Зокрема, в нас було створено такі відомі ігри як Козаки, S.T.A.L.K.E.R. та Metro 2033. Українські студії також працюють на закордон - із Ubisoft, Wargaming, Crytek. Тому вітчизняний геймдев в моєму мозку має позначку "можна грати".

1. Пару років тому я прочитав про один проект від вихідців із GSC Game World, які обізвали себе Flying Cafe For Semianimals. Квест із назвою Cradle підкупив своїми картинками, а, пізніше, новиною про повноцінну українську локалізацію і версію під Linux. Але він виявився довгобудом, розробка почалася іще в 2011 році, а випуск в люди відбувся тільки нещодавно. І я вирішив спробувати цю гру.

Фірмові шпалери

Заставка із матеріалів для преси на офіційному сайті проекту. Спойлери під катом приховані, для прочитання їх необхідно виділити мишкою. А ще скріншоти збільшуються.

/!\ Увага! В RSS-рідерах текст спойлера може бути не прихований! В CSS файлах сайту було внесено зміни - натисніть Ctrl+F5 щоб спройлери працювали в браузері.

2. Наразі гру можна отримати тільки на Steam, для нас коштує аж шість американських президентів і, якби не скажений курс, то було-б узагалі копійки. Коротше, запускаю і, за звичкою, заходжу в налаштування. Це всі налаштування. Нас, навіть, позбавили задоволення перепризначити клавіші, не кажучи вже про всякі задротські налаштування шейдерів, теселяції та антиаліасінгу, що присутні в бенчмарках Unigine - на базі саме цього рушія створено Cradle.

Налаштування

3. Починаємо ми із невеликого навчання, де нам дають опробувати керування та механіку гри. До слова, вона поганенька, у Source краща, хоча тут це не грає ролі. Після цього ми прокидаємося в юрті десь посеред Монголії, а на столі лежить записка, в якій вказівки до подальших дій - за сюжетом головний герой Енебіш втратив пам'ять, тому наразі знає про ігровий світ не більше нас з вами.

Початок гри

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

В ХХІ столітті вчені навчилися копіювати свідомість людини на електронний чип, що дало можливість замінити органічне тіло на механічне, що могло забезпечити безсмертя. Проте це спричинило велику проблему - штучні тіла виробляли особливий хімічний елемент пасій, властивості якого залежали від чистоти генотипу органічного тіла, з якого була переселена свідомість, незважаючи на те, що жила в механічному тілі. Речовниа збиралася у спеціальний контейнер в грудях, а при поганому показнику чистоти генотипу (HQ), існувала небезпека вибуху "гіркого" компоненту пасію і утворення десперотоксину, що стало неодноразово траплятися в світі і призвело до масового безпліддя людей, які залишалися в органічних тілах.

4. Юрта завалена всіляким мотлохом, від простого побутового приладдя до високотехнологічних плюшок. На одному із столів сидить вимкнений робот, якого нам, в подальшому, треба буде полагодити і запустити. На стінах, на підлозі, в шухлядах, на столах та на полицях ми можемо побачити багато заміток, буклетів, вирізок із газет, книжок, чеків, фотографій, що можна переглянути та прочитати.

Огляд юрти

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Людство стало страшно дрочити на HQ - адже люди із високим показником могли продавати пасій і заробляти багато бабла. Особи із низьким показником, навпаки, потребували допомоги і в суспільстві їх називали аутсайдерами. Окрім людей, якість геному вимірювали у квіток - замість об'ємних ваз ХХ століття в моду увійшли "фітокопії" - створені за допомогою спеціального апарату пластинки із запаяними всередину квітками та надрукованим на рамці HQ - чим більша цифра, тим крутіше.

5. Читати це все, за невеликий винятком, не обов'язково - при натисненні Tab ви побачите поточне завдання. Проте якщо облазити всі шпаринки в юрті, то можна отримати досить повну картину ігрового світу.

Джерела інформації

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Іще однією проблемою виявилася можливість створення дублікату свідомості і заселення в друге тіло. З одного боку, це дозволяло відновити людину із "резервної копії" в разі загибелі у катастрофі, але, з іншого, не було захисту від створення нелегальних копій, тому навіть з'явилося поняття "право оригіналу".

6. Дуже багато речей можна взяти в руки і запхати в інвентар - оточення досить інтерактивне. Власне, першу годину-дві ми просто лазимо по юрті і навколо неї, влаштувавши страшний розгардіяж, оскільки ігрова механіка не дозволяє легко поставити речі на місце.

Речі в юрті

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Процес перенесення свідомості із органічного тіла в механічне називається дзеркальним трансфером. При цьому, окрім інформації з мозку та генотипу, оцифровувалося іще-й зображення очей. На голові механічного тіла знаходиться спеціальний дисплей - лукскрін, де воно відтворювалося - і людина, яка проходить трансфер, мала подивитися в очі своєму майбутньому тілу, куди щойно була скопійована свідомість, та подати рукою сигнал підтвердження. Після цього відбувалося невідворотне - органічне тіло втрачало право оригіналу і його вбивали, що культурно називалося "утилізація донора".

7. Наколо юрти відкритий простір - степ і пагорби, і вітер свище. Ніяких парканів та стін, простір і свобода пересування. Крім нас більше нікого немає, можна скинути весь одяг і позасмагати на юрті. Ходить персонаж повільно, доводиться весь час затискати Shift щоб швидше дійшов.

Степ навколо

Графіка не сильна - ну, може, на рівні 2011 року, не новіша. В тім, для людини, яка грала в Monkey Island та Space Quest під MS DOS, рівень графічних понтів у квестах - це останнє, що хвилює.

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Зазвичай, трансфер проходили тільки дорослі люди зі сформованою психікою, для дітей він заборонений. Проте при лікуванні певних важких психічних розладів, робився виняток, коли можна було перенести в механічне тіло дитину.

8. В тім, якщо гарно пошукати - в інтернеті підказку - то можна знайти іграшкову турбоконячку - паскалка, що дозволяє швидко ганяти по карті.

Турбо-конячка

9. Пооглядавшись навколо, починаємо виконувати завдання - після першого квесту до нас прилітає ручний беркут Огноц. Після того, як ми його нагодували, помічаємо наскрізну дірку в грудях із логотипом гри всередині. Е-е-е-е, а як-же він їв? Огноц дає нам ключ до наступних квестів.

Дірка в Огноці

10. Поруч з юртою висять шмотки - із заклеєної прозорим дірки у футболці робимо висновок, що в протагоніста такий самий отвір в грудях, як у Огноца. Ворох папірців, перечитаних нами у юрті, нічого не пояснює з цього приводу.

Одяг протагоніста

11. Обходячи юрту, я знайшов сонячну батарею, виліз на верх і спробував встановити на підставку, що там була. Воно мені сказало, що гра страшно заскриптована і подібна самодіяльність не вітається. Як казав наш старий завгосп "Не спіши жити."

Заскриптовано

12. Неподалік від юрти знаходимо якусь цікаву лінію і зупинку під нею, але із трафіком тут не густо - ми, поки, нікого не бачили.

Трамвайна лінія

13. За лінією знаходиться якийсь цікавий закинутий комплекс, схожий на парк розваг - ми пізніше до нього підійдемо Пригадуємо, що розробники брали участь у створенні Сталкера, щось тут від нього є.

Вид на сади Гербера

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Так ось, це не розважальний комплекс, а лікувальний, куди привозили дітей із важкими психічними розладами - назад вони поверталися вже в механічних тілах. Проте shit happens - внаслідок збою в системі стався вибух гіркого пасію у одного із пацієнтів, територія була отруєна десперотоксином, загинуло багато людей. Комплекс огородили високим парканом, виставили попередження про отруту і покинули.

14. На дугах по лінії можна побачити таблички із кілометражем та обмеження швидкості. Цифра 260 змушує думати, що сюди приїде Маглев, або, принаймні, щось схоже на швидкісні потяги Siemens, Alstom чи Shinkansen.

Кільцева дорога - Михайлівська Борщагівка

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Коло комплексу жила в юрті місцева сім'я - дід, батько з матір'ю і п'ятирічний син. Окрім старого, всі вони загинули внаслідок вибуху, оскільки були на території.

15. Нарешті до нас приїхав... Нас обдурили! Це не Монголія! Це Борщагівка! Такою буде лінія швидкісного трамваю в майбутньому - все та-ж стара Татра Т3 із перепиляним передком і навішаними свистілками-перділками. Трамвай №2 їздить від Кільцевої дороги до зупинки Булгакова в Михайлівській Борщагівці. Але 260 він не розганявся, у всякому разі, коли я востаннє там їздив.

Зупинка Генерала Потапова

Коли ми склали і увімкнули робота, а потім коли приїхав трамвай, головний герой почав спілкуватися - ми чуємо україномовну озвучку. Інтонації, на мою думку, підкачали - якось сухо та однотонно.

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Але незадовго після вибуху до юрти прилетів беркут і приніс згорток із малою дитиною, яку дід прийняв і виростив. Хлопчик був дуже схожий на внука, який загинув від вибуху.

16. Я думаю, що це зупинка "Зодчих". Влізти в салон, на жаль, не вдасться, а я так хотів уїхати з цього сумного степу. Натомість, ми говоримо із водієм, отримуємо нові квести і дізнаємося трішки інформації.

Вагоноводій

17. Анімація водія підкачала - він як дивився вбік, коли розмовляв із головним героєм, так і лишився з повернутою головою коли трамвай рушив. Вагон, чесно кажучи, ге - всі ці навіси до кузова Татри ніяк не пасують, будемо думати, що його кустарно клепали десь в гаражі.

Відправлення трамваю

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Зверніть увагу на число, що на грудях у водія - він аутсайдер, але, оскільки має роботу і, на пару із головним героєм, приторговує фітокопіями, то може забезпечити себе сам.

18. Комплекс називається "Сади Гербера", він огороджений парканом, проте ми все-ж знаходимо можливість влізти всередину, попри страшні попередження "Не залізай - помреш!". До слова, здоров'я в грі не рахується і померти ніяк не виходило.

Паркан навколо садів Гербера

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

В інтернетах пишуть, що той хлопчик - це і є Енебіш - разом із Огноцом є породженнями вибуху. І свідомість головного героя включає в себе свідомості людей, які знаходилися в епіцентрі - в тому числі одного із вчених, що займався вивченням трансферу. Саме тому, незважаючи на відкритий світ і відсутність парканів та стін, Енебіш не може покинути локацію - він залежить від десперотоксину. І тому не помирає в отруєному комплексі.

19. Всередині розруха, хоча багато елементів досі функціюють. Тут також треба виконувати квести, які даватиме нам увімкнена жінка-робот.

Всередині в садах Гербера

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Жінка-робот, яка стоїть на столі в юрті - то піратська копія когось із дуже високим HQ, проте нейрочип здох і його довелося викинути. Такі копії використовувалися для добування солодкого пасію. Натомість ми знаходимо робочий чип із загиблої психологині, яка супроводжувала дітей на лікування, і в нас з'являється співрозмовник, яка дає квести і проясняє багато невідомих моментів. На жаль, у неї вже немає права оригіналу, оскільки було здійснено відновлення резервної копії в нове тіло.

20. По садах Гербера літає чорний згусток і, в разі наближення, атакує Енебіша. Вбити він не може, проте здатен вибити із рук інвентар, який потім доведеться шукати десь в траві. Тому, якщо не встигаєте втекти, то ховайте активний предмет.

Чорний згусток

21. Одна із головоломок - гра в кубики. Велика прямокутна камера заповнюється кубиками переважно жовтого кольору, але серед них зустрічаються інші, які треба закидати у висхідний потік посередині. Всього треба вкинути 30 штук - синіх або оранжевих, залежно від гри.

Гра в кубики

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

В ігрові камери ми ліземо, щоб роздобути деталі до жінки-робота, Іди. Ці ігри були частиною терапії для тяжко хворих дітей, яких сюди привозили - вони мали збирати із частин механічне тіло. Тим часом, Іда виясняє для нас нові подробиці, під'єднавшись до бездротового зв'язку.

22. Всі кубики можна прибирати та переставляти. Але не все так просто - з'являється злий кубик і нам заважає. В різних іграх по різному.

Злий кубик

Спойлер: виділіть, щоб прочитати.

Закінчується все не дуже цікаво - головними героями під час грози було передано в минуле самим собі ментальне повідомлення із важливою науковою інформацією, що дозволила запобігти появі гіркого пасію та вибухів десперотоксину. Після цього заставка із щасливими людьми і титри.

23. В одних випадках він руйнує все оточення коло нас. В інших - навпаки, забудовує сірими твердими кубами, на які доводиться витрачати час.

Руйнування кубиків

Власне, юрта, трамвайна зупинка "Зодчих" і ігровий комплекс з кубиками - це все, що є у грі. Кілька невеликих квестів відбувається за їх межами - коло озера, на клумбі і просто в полі. Але більше активних об'єктів на всій карті немає - після побачених величезних просторів настає певне розчарування. І поїхати на Кільцеву дорогу трамваєм №2 нам не дають. Тому, підводимо підсумки по грі.

  • Повна українська локалізація - тексти та озвучка - безумовно, радує. Проте актори звучать не переконливо. Немає на них Богдана Ступки.
  • Сюжет - є і, навіть, трішки закручений. Піднімається якесь моральне і філософське питання, десь так. Проте кінцівка якась дешева.
  • Ігрова атмосфера - немає. Художники для гри використали перші моделі, що потрапили під руку, між собою вони ніяк не пасують. Немає на них Бенуа Сокаля. В тім, музончик - нормальний, само по собі можна слухати.
  • Графіка - не фонтан, проте квести я за це не критикую, тим більше від команди розробників із чотирьох чоловік. Моделі нормальні, текстури на них теж без претензій, тут не налажали.
  • Ігровий процес дещо короткий, проте нормальний. Пошуку пікселів немає, завдання мають певну різноманітність - від пошуку потрібного предмету чи шляху до гри в кубики. Грати не сильно складно, маючи великий досвід квестів, можна пройти за один вечір, а якщо не налягати і читати газетки та інші необов'язкові тексти, то на три вечори вистачить. Побічних квестів немає, тільки сюжетні.
  • А що ви іще хотіли за таку ціну від команди із чотирьох чоловік?

Я думаю, якщо Flying Cafe for Semianimals продовжить роботу, то, набравшись досвіду, зможе робити класні забавки. А, поки, враховуючи ціну, намалюємо їм "добре" і відпустимо. Не перемикайтеся.