1. Нещодавно я взяв участь у подорожі, присвяченій пошуку архітектурних пам'яток. Дорога пролягала (тобто, петляла) через Ніжинський, Борзнянський, Бахмацький райони Чернігівської області та Конотопський і Роменський райони на Сумщині. Знайшли ми близько трьох десятків об'єктів.

Колаж

Подорож вийшла в стилі Романа Маленкова — за мінімум часу оглянути максимум об'єктів. Я не дуже таке полюбляю, проте мене привабила можливість поїхати без групи організованих туристів, плюс багато об'єктів виявилися таки цікавими. Взагалом, ми за дві дні намотали близько тисячі кілометрів.

Розповідь про поїздку я розділю на чотири частини. Перша — найбільша — про архітектурні пам'ятки. Друга про втрачені архітектурні пам'ятки. Третя — Конотоп. І четверту я опублікую 18 січня 2018 року.

Далі буде 45 фотографій, 4,4 МБ.

Раз уже я навчився робити мапи, то ця дасть вам уявлення про нашу подорож. Вона буде доповнена із публікацією наступних частин цієї подорожі. Після останньої я, можливо, прокладу маршрут і порахую точну пройдену відстань.

2. Почнемо із села Підлипне коло самого Ніжина. Тут знаходиться багатовіковий дуб. Він не такий багатовіковий, як у Залізняка, але досить великий та крислатий.

Багатовіковий дуб

3. Під дубом розташований пам'ятний знак Шевченку — він і тут встиг наслідити.

Багатовіковий дуб

4. Справа в тім, що звідси родом останнє кохання Кобзаря — Ликера Полусмакова, молода покоївка, з якої Тарас Григорович навіть намалював портрета. Чомусь нам на уроках української літератури не розказали, що Шевченко любив ... е-е-е ... малювати молодих дівчат. З Ликерою у Тараса Григоровича не склалося, але вона вже задовго після його смерті переїхала в Канів, де відвідувала могилу поета.

Багатовіковий дуб

5. Неподалік в селі розташована Георгіївська церква, побудована в 1883 році. Наразі вона на реконструкції, але діє — всередині відбувалася служба, коло входу знаходилися люди.

Георгіївська церква

6. Купол, що ми бачимо на храмі, був відновлений цього літа — після того, як в 30-х роках комуністи порахували, що приміщення якнайкраще підходить для інших цілей.

Георгіївська церква

7. Їдемо в Березанку, тут Іллінська церква. Мі-мі-мі, яка гарна — я собі таку хочу. Не знаю, навіщо вона мені, але хочу.

Іллінська церква

8. Її було збудовано в 1830 1705 році. Тобто, тоді побудували Іллінську церкву, але чи дожила вона до сьогодні, чи це новіша на її місці — я не знайшов. У 1826 році була реконструкція.

Іллінська церква

9. Свято-Вознесенський храм в селі Бурківка не такий великий та гарний і значно молодший — всього 1900 рокі побудови.

Свято-Вознесенська церква

10. Бань та куполів немає, церкву не торкнулася рука реставратора, тому архітектура залишається в стилі "комуністичне зерносховище".

Свято-Вознесенська церква

11. Розбавимо череду храмів могилою-пам'ятником художнику Миколі Ге в селі Шевченка. Колись тут була іще його садиба, але тепер її немає взагалі. Микола Ге мав кріпаків і господарство, за рахунок якого жив, а мистецтво залишив вільним.

Могила-пам'ятник Миколи Ге

12. Цю пам'ятку взагалі важко знайти, дороги до неї немає, хоча видно, що іноді сюди приходять люди. Про цього художника раніше не чув, але я темою не цікавився і можу назвати лише тих, хто на слуху у народонеселення.

Могила-пам'ятник Миколи Ге

13. Село Фастівка пропонує нам подивитися на церкву Успіння Пресвятої Богородиці. Перша версія цього храму була побудована іще в 1743 році, а в 1833 повністю перебудована до нинішнього вигляду, про що свідчить табличка коло входу.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

14. Пишуть, що село засноване, імовірно, переселенцями із Фастова, що на Київщині — у нас такі переселення мали місце, приміром Городище Пустоварівське заселене вихідцями із Пустоварівки, але між ними значно ближча відстань.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

15. Село Варварівка і Свято-Троїцька церква 1863 року.

Троїцька церква

16. Храм дуже непоганий на вигляд, зберігся дерев'яний декор.

Троїцька церква

17. Церква Казанської ікони Богоматері збудована 1862 року.

Казанська церква

18. Поруч хрест-пам'ятка загиблим під час Голодомору жителям села Піски.

Казанська церква

19. Про Спасо-Преображенський храм в Стрільниках я не знайшов геть нічого, а тому маю лише інформацію, що написана на табличці при вході.

Спасо-Преображенський храм

20. Там написано, що храм 1881 року. Вигляд дуже цікавий — великий і збережене дерев'яне оформлення.

Спасо-Преображенський храм

21. Про Свято-Феодосіївський храм також негусто інформації. Побудований орієнтовно в 1895, пізніше був перенесений до села Мовчинів.

Свято-Феодосіївський храм

22. На табличці коло дверей написано, що він знаходится в селі Халимоново, що поруч, за залізницею.

Свято-Феодосіївський храм

23. Храм поменший, декор скромніший, але на вигляд зберігся непогано.

Свято-Феодосіївський храм

24. В Тиниці ми знайшли Кочубеївський парк, де було кілька будівель різного ступеня зруйнованості.

Парк Кочубея

25. Найцікавіше це кочубеївська скарбниця, побудована в кінці XVIII століття. Товсті підвіконня та фігурні вікна — я таке бачив у будинку Мазепи в Чернігові.

Парк Кочубея

26. Окрім скарбниці є іще гостьовий будинок, приблизно того віку, але пізніше перебудований, тому я його фотографії не публікую.

Парк Кочубея

27. Козацьке село Гайворон зустрічає нас гламурно-рожевим центром.

Центр Гайворона

28. Крім того, тут стоїть Свято-Покровська церква 1845 року.

Свято-Покровська церква

29. Вона стоїть на якомусь півищенні, ніби на древьному городищі.

Свято-Покровська церква

30. Село Бочечки має садибу княгині Львової, побудовану 1783 року. Зараз в ній знаходится школа.

Садиба княгині Львової

31. Навколо садиби розбитий парк, є якісь поховання. Сама будівля нагадує Білий дім. Що цікаво, поруч знаходится село Бондарі, так що тут з назвами діжкова тема.

Садиба княгині Львової

32. Миколаївська церква в селі Гути має досить цікаве оформлення, але не склалося із фарбою.

Миколаївська церква

33. Церва почала функціонувати в 1899 році. Село знаходиться на території Сеймського регіонального ландшафтного парку, куди я іще хочу завітати. Тут взимку можна спостерігати зубрів, але треба достукатися до адміністрації щоб домовитися за проживання в мисливському будиночку.

Миколаївська церква

34. Покровська церква у В'язовому почала діяти у 1878 році. Хто скаже, чому в церковників така небагата фантазія на назви для храмів?

Покровська церква

35. Свіжий купол підказує, що вона діюча, але із ремонтами та реставрацією поки не склалося.

Покровська церква

36. Знову розбавимо череду церков садибою Курдюмова в селі Слобода. Місцеві її, логічно, називають Красним домом. Свідчення того, що з простої червоної цегли можна змурувати щось не смутне.

Садиба Курдюмова

37. Побудована в 1910-13 рр ця садиба належала місцевому цурозаводчику. В радянський час тут була пекарня та квартири.

Садиба Курдюмова

38. За часів незалежності тут розміщалася контора місцевого колгоспу, що й зробив ремонт приміщення, тому будинок зараз виглядає нормально.

Садиба Курдюмова

39. Окрім будинку в такому ж стилі побудована каплиця, в якій зараз розміщається поштове відділення.

Пошта

40. Також в Слободі знаходилося єпархіальне училище, яке зазнало непоправного ремонту і зараз тут церква, що більше нагадує новобуд якихось свідків чи адвентистів.

Колишнє училище

41. Село Гирявка стало називатися Шевченкове в честь того, що там бував, повертаючись із Петербурга, самі знаєте хто. Гостював він у своїх друзів Лазаревських

Флігель Шевченка

42. Лазаревські зробили поету всі умови, поселили в окремому флігелі, де він творив.

Флігель Шевченка

43. Зараз цю споруду без місцевих не знайдеш, і то не всі місцеві про це знають, а деяких взагалі без сенсу щось питати — в неділю по вулицях великий шанс побачити алкофагів.

Флігель Шевченка

44. Церква Воскресіння Христового також захована деревами із дороги, її видають лише ворота з хрестами.

Церква Воскресіння Христового

45. Побудована в 1795 році, пишуть, що Кирилом Розумовським.

Церква Воскресіння Христового

46. Видно, що куполи не оригінальні. Судячи із підведених дротів та труби від буржуйки, церква діюча.

Церква Воскресіння Христового

На останок хочу сказати, що інформації в мережі по відвіданих об'єктах вкрай мало, смикав звідки знайшов, тому не ручаюся за її надійність. Основні джерела наступні:

На сьогодні в мене все, далі будуть пам'ятки з якими стався непоправний ремонт, або може статися. Не перемикайтеся.