Нещодавно я цікавився, чому в ефірі BBC взагалі немає реклами, там скриня дуже просто відкривалася — в багатьох країнах Євросоюзу люди платять податок на телебачення, за кошти якого існують громадські канали. Ось noddeat'a тероризують із GEZ, хоча він клятвенно божиться, що ні-ні, серіалів не дивиться, шоу талантів — також і ми йому всі віримо. Так ось, у Великій Британії такий податок, чи то "ліцензія на телебачення" становить 145 фунтів на рік для домогосподарства і за ці кошти живе BBC. Ідея була іще в 1920-х у створенні широкомовної компанії, що не залежатиме ні від державного, ні від комерційного фінансування. Щоправда, в Англії можна офіційно відмовитися від телебачення та радіо і не платити, на відміну від Германії. І, по ходу, я дивлюся ефір BBC2 нелегально. Щоб уявити собі, що таке 145 фунтів для рядового британця, можна подивитися на середні зарплати в різних галузях. Деякі сім'ї беруть чорно-білу ліцензію — тому у них іще є чорно-білі телевізори. (На цьому я згадав велетенський Славутич 220 із дитинства)

Ми звикли, що телебачення у нас — гівно, там повно чорнушних шоу та брехливих новин і дивитися нормальній людині там нічого, так як рейтинги передач вимірюються уже відомо як. І тут уявіть собі, що Арсеній Петрович, виблискуючи окулярами та лисиною, оголошує по цьому самому телебаченню про урядовий законопроект на підтримку державного телевізійного та радіомовлення із кишень наших громадян. Ну, нехай це буде ті-ж 145, тільки гривень на рік з кожного домогосподарства. Думаю, швидко назбирається новий телемайдан і винесе його із кабінету, так як наш народ звик, що телебачення безкоштовне, проте фігове і з рекламою. Давайте, подивимося, що-ж мають британці за свої 145 фунтів за рік?

  • 10 телевізійних каналів і ряд радіостанцій. Деякі передачі можна дивитися в HD-якості.
  • Як я уже казав, що не бачив реклами у них, передачі взагалі нічим не переривалися, а між ними — короткі анонси наступних передач.
  • Всі передачі можна після ефіру вільно переглядати та завантажувати з сайту BBC — щоправда, лише з британських ІР.
  • Тепер про якісь самих передач — Top Gear, Шерлок та Доктор Хто непогано розлітаються через торенти по всьому світу, а, із того, що дивився я, це цикл документальних передач Filthy cities. Тому, вважаємо, що вона вища, ніж у нас.
  • Британці можуть вільно прийти до офісу BBC і подивитися, на що пішли їхні 145 фунтів, якщо не заблукають там. Щоб уявити собі, що таке офіс BBC, перегляньте епізод Top Gear про найменший в світі серійний автомобіль Peel P50 і як Кларксон на ньому блукав по коридорах. Власне, британці можуть і на парламент так само подивитися.

Отже, якщо ви дивитеся телевізор — мігруйте в Британію — там немає реклами, кращі передачі, що можна вільно скачувати всього за 145 фунтів за рік. Чи платив-би їх я? Поки не знаю, оскільки знайомий із малою кількістю продукції BBC, заради одного Top Gear — точно ні. Якщо там буде якісна документалка, то чому-б і ні.