Сьогодні допис на культурну тему — про електронний пристрій. Якщо хочете, щоб всі мої дописи були на культурні теми, а не про депутатів, наших чи європейських, коментуйте тут.

Отже, вважається, що Apple своїм iPhone та iPad змінив вигляд сучасного мобільного ґаджета — він став схожий просто на екран — майже ніяких елементів не виступає в сторони і велика діагональ. 7", 10", вже навіть більше роблять — 12-13". Крім того, мобільні комп’ютери надзвичайно здешевіли і пішли в широкі маси і тепер призначені більше для розваг та відпочинку. Звісно, не обходиться без бізнес-моделей, проте спочатку Angry Birds, а потім Plants VS Zombies міцно зайняли свої місця на ваших сенсорних екранах.

Вчора, разом із GPS-приймачем, мені потрапив до рук інший пристрій, який допоможе повернутися у, здається таке недалеке минуле, яке, насправді, вже дуже далеке в плані технологічному — до 2007 року, коли вийшов iPhone. Якими-ж тоді були мобільні комп’ютери? Хто були їх користувачі? В принципі, нічого принципово нового iPhone в собі не ніс, він просто дав поштовх. Уже були смартфони і сенсорні екрани. Ну, так, менші за розмірами, не мали стільки пам’яті, такої популярності. Це ми розглянемо на прикладі Dell Axim X30.

Dell Axim X30

Називається це задоволення PDA — Personal Digital Assistant. Пристрій практично десятирічної давності, на той час дуже крута цяцька, судячи із відгуків та оглядів того часу. Мені в руки потрапила найдорожча, бізнес-орієнтована модифікація — процесор з частотою 624 МГц (одноядерний!!!!111один), 64 МБ мізків і 64 МБ флеш-пам’яті із якої користувачеві доступно 30. Екран діагоналлю 3,5" і з роздільною здатністю 240х320 точок — Retina тоді ще і не пахло. Ну і на борту знаходиться Windows Mobile 2003 SE. Телефонувати він не уміє, чисто кишеньковий комп’ютер. В комплекті також постачалася база для заряджання і приєднання до комп’ютера, проте я її до дому не взяв, бо в рюкзаку було обмаль місця, а без неї можна обійтися. Вартість нового на початку продаж — десь $350.

Пристрій давно не вмикався, тому в мене багато часу пішло щоб зарядити акумулятор. Ну і врешті побачив стартовий екран — Today по їхньому, в якому були нагадування, записки, контакти, повідомлення. Тобто, відразу видно, що система являє собою органайзер для ділової людини. Але я людина не ділова, проте хочеться якоїсь користі з цього пристрою видобути — для початку, підключити його до інтернетів. З цим вийшов великий облом, бо WPA2 з його шифруванням не підтримується на апаратному рівні. Bluetooth запрацював, на ноутбуці я скачав якогось інженерного калькулятора, якого передав на пристрій і встановив. Тут виявилося, що нічого серйозного на 30 МБ я не встановлю — ні мап, ні гри великої. Вільної флешки у мене також немає, тому поки що пограємо в косинку.

Dell Axim X30

До речі, вбудованого GPS також немає, проте вчора я показав, що це не проблема, як роздобуду картку пам’яті, то спробую встановити навігацію. Що ще можна ним робити? Є урізаний мобільний офіс, Word, Excel. Є мультимедіа, можна читати книжки, слухати музику. В тім, практично те саме можна і на моєму телефоні, тільки екран трішки менший. Тому на даний момент цей пристрій — просто іграшка, яка повертає нас у ті часи, коли кишеньковий комп’ютер — це було круто і дорого, а у Apple із маленьких пристроїв був хіба що iPod