В останні два роки я чимало писав про подорожі і ця тема, навіть, подобалася читачам, але не сказав-би, що сильно. Тому я вирішив спробувати себе, як блогера, в іншому напрямку. Ні, сісьок і котиків я публікувати не буду — копіпастити не хочу, а щоб самому фотографувати — так мій зачуханий кіт, який не заперечує проти зйомки, теж особливо нікому не цікавий.
Тому я спробую себе в напрямку оглядів всіляких електронних пристроїв — і для першого я роздобув Acer Switch 10 — відносно свіжий планшет-трансформер-ноутбук із 10" екраном і Windows 8.1 на борту, про нього й писатиму. Апарат надано представництвом Acer в Україні.
Сьогодні — загальний огляд пристрою та враження від нього, далі я напишу про його використання для фотографії та для освіти, а, якщо вдасться на ньому запустити Linux — то і про це напишу. Варто зазначити, що екземпляр демонстраційний, тобто, привезений в Україну для надання на огляди всякій пресі, тому нелокалізований, на відміну від версії, що йде в продаж. А ще він мені дістався страшно замацаним — преса після себе не потрудилася витерти глянцевий екран.
Відкриваємо апарат і бачимо маркетингове гівно у вигляді потворної наклейки на окантовці, яку я-б здер, якби пристрій був моїм — хоча приклеєна вона там на совість. Але цим страждають багато виробників, обклеюючи свою продукцію всяким непотребом.
Отже, про сам апарат. В множині планшетів при ціні в 450-600 доларів, залежно від комплектації, він належить до середнього класу, якщо брати трансформери та ультрабуки — то Acer Switch 10 є бюджетним варіантом. Взагалі, до схожої моделі — Acer Iconia Tab W501, я колись прицінявся, але потім купив нового ноутбука та телефона, тому відклав це питання. Суть полягає в тому, що за габаритами та масою це легенький планшет, якого можна тягати із собою куди завгодно, попри це, там стоїть "настільний" Windows, що дозволяє запускати на пристрої самі звичні програми — зокрема, я хотів втулити iTALC для керування комп'ютерним класом та FileZilla FTP Server для отримання зданих студентських робіт прямо собі в руки (я студнів привчив користуватися FTP-клієнтом і поробив облікові записи для кожної групи). Іще я хотів в багатоденних поїздках мати можливість увечері зливати і переглядати фотографії, роблячи до них замітки на свіжу пам'ять — але пізніше вирішив, що подорожі існують і для того, щоб відпочити від комп'ютерів, тому нічого, окрім фотоапарату, з собою брати не буду, а телефон лише для музики та навігації.
Коротко про начинку даного екземпляра — чотириядерний Atom (навіщо?), що працює на частоті 1.3 ГГц, 2 ГБ мізків, 64 ГБ флеш-накопичувач (в інтернеті іноді пишуть про SSD, але там, таки, звичайний флеш). Екран розміром 1366x768 пікселів має IPS матрицю та LED підсвічування і дає гарну картинку з дуже широкими кутами огляду, що є сильною стороною цього комп'ютера. В продажу є дешевший варіант із 32 ГБ накопичувачем і дорожчий із FullHD екраном. Із програмного забезпечення — передвстановлена Windows 8.1, MS Office 2013 Home nd Student (не тріал) і Nero BackItUp. А ще повно маркетингового непотребу від Acer, яке хотіло, щоб я створив собі якийсь AcerID ну і всяко прив'язався до їх продуктів.
По продуктивності — звісно, що не слід очікувати її високу від Атома, навіть чотириядерного. За 3D-графіку я нічого не писатиму, оскільки пристрій не для ігор, а все інше на рівні "так собі". RAW Therapee, опрацьовуючи мої фотографії, радісно утилізував усі чотири ядра так, що музичка з Youtube дещо підгальмовувала. Обробка одного знімка займає десь 30 секунд, фірмова утиліта Nikon ViewNX2 взагалі думає кілька хвилин над однією світлиною, схоже, вона не вміє багатоядерності. Іще одним гальмом є флеш-накопичувач — попри те, що Windows стартує дуже оперативно, встановлення та запуск прикладних програм відбувається відчутно повільніше і на файлових операціях вони задумуються, хоча нічого дуже важкого я туди не встановлював. В тім, назвати критичним гальмом планшет не можна, затримки ще терпимі, тим більше, що я звик до ноутбука, в якого Core i7 та 8 ГБ мізків. До речі, відео в якості FullHD з бітрейтом 13 Мб/c пішло нормально. Треба буде спробувати встановити туди XBMC — в нього підходящий крупний інтерфейс для таких пристроїв.
Власне, чому я запитував у минулому дописі про сільського дядька (Увага! За посиланням телевізійний гумор!), який купував ноутбука, бо, на відміну від дорогих трансформерів, в яких екран повертається і розвертається, в Acer Switch 10 екран і клавіатура просто відчіплюються — власне, вся начинка знаходиться в блоці з екраном, а в клавіатурі, окрім неї самої, окремий USB порт і все. Тому можна ось так "розламати нубук, телевізор забрати собі, а кнопки віддати в клуб".
Взагалі, система кріплення досить цікава — з магнітами і не потребує ніяких застібок. Просто підніс екран нижнім торцем до язичків на поворотному механізмі клавіатури, воно клацає і з'єднується. Отже, розламаний нубук треба буде віддавати, тому я його за допомогою підручних інструментів склав до купи. Здається, не тим боком склав, сподіваюся, що в офісі не помітять. Екран можна скріпити з клавіатурою не тим боком — це маркетологи обізвали режимом підставки. А якщо комп'ютер перевернути і поставити на стіл, то це режим намету.
На копусі справа знаходяться порти та роз'єми. На клавіатурі, як я вже писав, USB, на планшеті є microUSB (перехідник в комплекті наявний), microHDMI, microSD, живлення та отвори вбудованого мікрофона. З іншого боку — аудіороз'єм, кнопка живлення та та дві для гучності. При утримуванні планшета лівою рукою, або при закриванні чи відкривання його в режимі ноутбука, я частенько ненароком натискав ці кнопки, тому вважаю їх розташування незручним. Як на мене, кнопку увімкнення варто винести на верхню панель, а гучність — перемістити якнайвище. Ну і хотілося-б SD, а не microSD — щоб встромляти картку із фотоапарата. У тім, це не критично, можна підключити кабелем і без проблем злити знімки.
В планшеті є фронтальна двомегапіксельна вебка — за якістю десь така, як у мого ноутбука — цілком непогана. Тилової камери немає. Під екраном два фронтальні динаміки, що досить непогано звучать. Матеріал корпусу — пластик і ззаду трішки металу. Пишуть, що екран покритий Gorilla Glass — він і справді без подряпин, проте відбитки з нього стираються гірше, ніж з мого телефону. Окремих кілька слів про клавіатуру, яка док-станція. Самі клавіші мають нормальні розміри та розташування і дозволяють без проблем набирати текст. В будь-якому разі, вони зручніші за екранну клавіатуру і за клавіатуру маленьких нетбуків. Але так, як вся електроніка знаходиться в блоці з екраном, то він важчий за клавіатуру і, в результаті, апарат в режимі ноутбука не дуже стійкий — сам планшет може переважити, якщо його нахилити сильно далеко. Іще в клавіатурі є тачпад — лише трішки менший за такий у моєму велетенському Dell Inspiron, проте з ним я так і не подружився — якийсь він тугий. Можливо, варто пошукати налаштування, тому я, поки, не буду робити остаточних висновків по ньому.
Окремих пару слів про настільний Windows на планшетному комп'ютері з сенсорним керуванням — інтерфейс Metro не беремо до уваги, оскільки із ним іще мало програм. З класичним виглядом працювати погано — якщо виставити нормальний масштаб, то всі меню та елементи керування дуже дрібні, а якщо виставити масштаб хоча-б 150%, то стає дуже мало місця на екрані. Пробував запускати GIMP та Inkscape — з останнім без мишки просто ніяк, через сенсорний екран неможливо оперувати вузловими точками, та-й кнопки на панелях інструментів мікроскопічні. Іще незручності можуть виникнути при відвідуванні веб-сайтів — так як ми працюємо із настільною системою, сайти віддають свої повнорозмірні версії і в деякі посилання буває важко попасти пальцем.
Отже, підсумок — що ми маємо в загальному. Планшет з гарним 10" екраном, непоганим звуком та деяким необхідним програмним забезпеченням в комплекті — проте з невисокою продуктивністю, отже, призначений для офісно-споживацької моделі використання — робота з текстами, презентаціями, електронними таблицями, поштою. Фільми, музика, соціальні мережі, перегляд любительських фотографій також під силу Acer Switch 10. Також, бажано мати портативну мишку в сумці для роботи з чимось складнішим за медіапрогравач, тим більше, що підключити її є куди.
На сьогодні все, по Acer Switch 10 не все — я спробую загрегатувати його з фотапаратом і візьму на роботу — перевірити, чи зручно ставити на ньому двійки студентам. Не перемикайтеся.