Преамбула

Уявіть собі, що ви — огр, чи троль, або інша міфічна істота великих розмірів та брутальної вроди. Раніше люди вас боялися, а ви розважалися по вечорах, гуляючи по тракту і лякаючи всіх, хто зустрінеться. Особливо апетитних дамочок могли і з'їсти. Але сучасні люди вас не бояться — замість кричати і розбігатися, вони дістають фотокамери та телефони й намагаються зробити з вами селфі. З якихось пір вони взагалі почали називати вас Шреком, після чого ви намагаєтеся не показуватися їм на очі.

То-ж, замість тинятися по закутках, ви тепер проводите вечір у своїй норі, дістаєте із торби планшета і товстим та брудним пальцем намагаєтеся набрати на екранній клавіатурі слово porn, проте потрапляти в потрібні літери у вас виходить погано. Роздратований, ви йдете до магазину здавати планшета і отримати назад свої гроші, проте язикатий продавець-консультант у яскравій жилетці переконує вас, що у них є саме те, що вам потрібно! Ви обіцяєте з'їсти продавця, якщо це виявиться не так і несете додому іншу коробку, дещо більшу, з якої дістаєте планшет. Як? Ви-ж щойно занесли планшета, а вам знову його впарили!

Прикидаючи, з якого місця краще починати поїдати худого студента-продавця, ви розумієте, що перед вами не зовсім планшет — розміри явно великуваті, це скоріш за все монітор. Але навіщо вам монітор, якщо його ні до чого підключити? Ви пакуєте пристрій назад в коробку, роздумуючи, на яких дровах будете живцем смажити продавця, проте помічаєте, що це не зовсім монітор — на задній панелі щось забагато роз'ємів і якесь потовщення.

Своїм товстим пальцем ви натискаєте кнопку увімкнення і на екрані з'являється логотип, а, згодом, плитки на зеленому фоні. О, то це моноблочний комп'ютер! Проте як-же він увімкнуся, якщо блок живлення лишився лежати в коробці? Може це все-ж планшет? З цими думками ви витрушуєте із коробки блок живлення, інструкцію та бездротові мишку і клавіатуру.

Отже, сьогодні ми оглядаємо Acer Aspire Z3-600 – моноблок із функціями планшета та монітора. Лінійка для масштабу, логарифмічна — яка є в господарстві.

Фото 1. Загальний вигляд пристрою. Зверху веб-камера та датчики освітлення, знизу панель динаміків і кнопка Start.

Загальний вигляд

Загальний огляд.

Z3-600 – молодша модель в лінійці моноблочних комп'ютерів від Acer з сенсорним екраном діагоналлю 21,5”. Особливостями його є наявність акумуляторної батареї, що дозволяє працювати впродовж двох з половиною годин попри примхи злих електриків (враховуючи розміри дисплея, це нормально — ніякий доступний UPS не протягне стільки), а також вхід HDMI, що дозволяє використовувати пристрій в режимі монітора, підключивши до нього нетбук та чи планшет із відповідним виходом. Окрім того, діячі із Acer прикрутили до моноблока свій фірмовий велосипед — порт Aspire Link, що дозволяє підключати до Z3-600 пристрої під Windows з портом USB 3.0 – спеціальний драйвер дозволяє передавати на моноблок зображення, як через HDMI, а, також, файли — тоді наш пристрій використовується як файлосховище. Виробник таким чином розраховує на спільну експлуатацію моноблока зі своїми-ж маленькими ноутбуками та планшетами-трансформерами, в яких малий екран і вбудований носій.

Варто зазначити, що в Z3-600 немає моніторної “ноги”, замість якої ззаду металева скоба, що повертається майже на 1800 і дозволяє ставити пристрій на стіл як вертикально, так і нахиляти під будь-яким кутом, впритул до горизонтального положення. Також, прибравши скобу, можна покласти моноблок на коліна.

Фото 2. Вигляд збоку і поворотна скоба.

Вигляд зі сторони

Технічні характеристики.

Acer Aspire Z3-600 оснащено чотириядерним процесором Pentium із частотою 2,4 ГГц, 4 ГБ мізків, вбудованою інтелівською графікою та жорстким диском на 1 ТБ. Сенсорний монітор роздільною здатністю 1920х1080 точок має світлодіодне підсвічування, в інтернета-каталогах пишуть, що він з IPS-матрицею, проте на сайті виробника я цього не знайшов. По якості зображення суб'єктивно знаходиться посередині між моїм ноутбуком та настільним монітором, який точно має IPS-матрицю. Кути огляд непогані, зображення не губиться, а ще гарно видно всі ваші відбитки пальців, тому визначати кути справа не естетична.

Вбудована графіка не дасть вам розігнатися з іграми — хоча, ті, що вийшли 5-10 років тому можна і поганяти. 3DMark показав результати лише трішки кращі, ніж у Acer Switch 10 (там, нагадаю, чотириядерний Atom), а от проявлення фотографій у RAW Therapee відбувається як мінімум вдвічі швидше, ніж на трансформері. В цілому, по характеристиках, офісна машинка із можливістю перегляду HD-медіа.

На передній панелі ви можете побачити простеньку веб-камеру і панель динаміків знизу. Звук із них чистий і досить гучний як для вбудованих динаміків — в межах кімнати можна обійтися без зовнішніх колонок.

Фото 3. Ліворуч порти USB 3.0, HDMI in, Aspire Link, LAN та Power in.

Ліві порти

На задній панелі ми можемо побачити цілком ноутбучний набір портів — LAN, комбінований аудіопорт, один USB 3.0, два USB 2.0, кардрідер, ну і названі вже мною HDMI in та Aspire Link. Іще є втоплена в отвір кнопка, що дозволяє “відключити масу” - справа у тім, що коли ви вимикаєте моноблок, то монітор лишається працювати в режимі очікування від акумулятора, мигаючи відповідним індикатором. Порти не видно спереду, тому потрібно звикнути до їх розташування — але користуватися ними нормально, особливо зрунчим виявилася робота з картами пам'яті SD, які повністю не втоплюються в слот, а тому легко вставляються і виймаються.

Фото 4. Праворуч порти SD слот, 2xUSB 2.0, Audio, відключення батареї та Kensington lock.

Праві порти

В комплект Acer Aspire Z3-600 входять бездротові мишка та клавіатура, приймач від яких займатиме один із портів USB. Мишка як мишка, я нею практично не користувався, а от до клавіатури є певні зауваження. Не зважаючи на нормальний розмір та розташування клавіш, інженери Acer не змогли відмовити собі у задоволенні втулити туди фірмовий хрест клавіш керування курсором половинного розміру, що доречні на маленьких пристроях, де мало місця для клавіш, проте не на нормальній клавіатурі. Більше того, стрілочки посунули вліво, під Enter, змістивши праві Alt та Ctrl і викликавши масу не зовсім позитивних емоцій у людини, яка звикла працювати із комбінаціями клавіш, тобто, у мене.

Фото 5. Клавіші керування курсором на комплектній клавіатурі.

Стрілочки

Програмне забезпечення.

На Z3-600 встановлена Windows 8.1 x64 Single Language, що не дозволяє ось так взяти і поміняти мову інтерфейсу на рідну. Офісу тут немає, на відміну від Acer Switch 10, хоча він тут більш доречний, на мою думку — все-ж монітор нормального розміру і клавіатура в комплекті. Натомість, є Nero BackItUp, який я відразу видалив, ну і набір фірмових програм від Acer, що теж пішли на виселення. І, так, McAffee Internet Security мені не подобається чисто із того, що його намагається впарити Adobe із своїм Flash-програвачем.

Переваги:

  • Великий сенсорний екран
  • Вбудована батарея
  • Легко переносити

Недоліки:

  • Невигідне співвідношення ціни до продуктивності
  • Видимі відбитки пальців на дисплеї
  • Windows 8 місцями підгальмовує

Взагалі, можна господарювати на моноблоці як завгодно, головне не зачіпати recovery-розділ на жорсткому диску, що забезпечує опцію повернення до заводського стану — тому я витратив вечір, намагаючись дещо прискорити Windows, що місцями неприємно підгальмовувала при спробі запуску програм — хоча, після завантаження вони працювали абсолютно нормально. Можливо завдяки моїм умілим ручкам, чи завдяки тому, що я дозволив вільно витягувати всі оновлення, ситуація з гальмами покращилися.

Також варто зазначити, що на Aspire Z3-600 я виявив звичний нам BIOS, а не UEFI Setup – і для роботи з ним обов'язково потрібна клавіатура.

Z3-600 і Linux

Я спробував запустити з флешки Ubuntu та OpenSUSE – вони запустилися без танців з бубном. Відразу запрацювали звук, відео, WiFi та Bluetooth, навіть сенсорний дисплей, проте з ним не все так гладко — хоч над цим питанням я не працював. Але саме важливе — Linux на моноблоці працює помітно швидше, ніж Windows 8.1 – зокрема, одні і ті-ж програми (LibreOffice, Firefox, GIMP, Inkscape) ворушаться проворніше, і це при тому, що система працювала із флешки. Гадаю, якщо гуртом пошпиняти Acer, то можна отримати кілька моделей хороших комп'ютерів для Linux.

Використання моноблока в режимі настільного ПК

Якщо вам потрібний настільний ПК — купіть настільний ПК. За вартість нашого моноблока — наразі 20 кілогривень, ви отримаєте значно продуктивніший комп'ютер. Навіть якщо у вас на столі брак місця, зверніть свій погляд на неттопи — аналогічний за характеристиками апарат із 22” монітором я знайшов в каталогах на 4-5 кілогривень дешевше. Якщо вам таки треба сенсорний дисплей, то придбання моноблока Z3-600 виходить цікавішим, ніж купувати все окремо, ще-й отримаєте вбудовану батарею. Ось і все, що я хочу сказати про Z3-600 в ролі настільного комп'ютера.

Використання моноблока в режимі планшета.

Коли я був маленьким, мама мені не дозволяла торкатися пальцем екрану телевізора. Тепер я сповна відвів душу — тицяти пальчиком у великий екран, це дуже цікавий досвід. Звідси хочу виокремити:

  • Перегляд сайтів — широким жестом гортаєте сторінки і двома пальцями збільшуєте потрібні фрагменти — як на інформаційному кіоску.
  • Косинка кінських розмірів — шльоп-шльоп-шльоп карти. Можна і 2048 або інші ігри — там, зомбиків поганяти, ферму розвивати. Я хотів пограти у HoMM III з HD модом, проте культова гра розроблялася в таку сиву давнину, коли сенсорні екрани великих розмірів можна було побачити тільки у фантастичних фільмах, а тому вона не розуміє ваших спроб гортати пальцем карту.
  • Google Earth – крутимо пальчиком великий глобус, геть як у фантастичних фільмах. Шкода, що розробники із корпорації добра досі не подружили свою поробку із мультитачем — масштабувати і повертати двома пальцями, як на телефоні, не вдається.

Схожості із планшетом додає датчик орієнтації і автоматичний поворот екрану. Хоча, користуватися Aspire Z3-600 геть як планшетом не вийде — хіба ви і справді огр, бо він досить важкий і в ліжку буде душити живіт, тому краще ставити пристрій на щось. Також, не всі програми поки адаптовані під сенсорний дисплей. І я вже згадував за естетичність на початку — коли на вимкнений глянцевий екран падає світло, то всі ваші відбитки прекрасно видно і вигляд у моноблока поганий. Перед фотографуванням я витирав екран, попри це відбитки прекрасно видно.

Фото 6. Google Earth на великому дисплеї.

Сенсорний диспей

Тягати моноблок з собою в сумці теж не вийде, бо їх немає на такі діагоналі, хоча переносити його в межах приміщення дуже легко завдяки скобі. Іще сенсорний екран не дуже годиться для малювання — не Wacom, все-ж.

Фото 7. Відбитки пальців на великому дисплеї.

Відбитки пальців

Z3-600 для фотографа

Я думаю, що моноблок для фотографій якраз дуже чудово підходить — переглядати і обробляти фотографії дуже гарно, як і покласти пристрій на коліна і пальцем гортати свій фотоальбом. А хочете фотоапарат із величезним дисплеєм — про digiCamControl я вам розповідав. Власне, якщо ви виїзний фотограф (на машині виїзний, а не на маршрутці, чи пішки), то такий пристрій вам чудово підійде, щоб оперативно показувати випускницям їх зачіски та посмішки на великому екрані.

Ну і трішки висновків.

Суб'єктивні враження від використання Aspire Z3-600 дуже позитивні — сам пристрій досить красивий, його приємно взяти в руки, плюс новий досвід роботи із великим сенсорним екраном. Але коли я вирішую, на що потратити свої важко зароблені гроші, то намагаюся керуватися об'єктивними думками. Отже, для кого ця штука? Цільова аудиторія для пристроїв класу Z3-600 не дуже широка — або у вас специфічна робота, що потребує сенсорного дисплея і певної портативності та автономності, або у вас непогані достатки і ми можете собі дозволити купити систему для казуальних розваг у вітальню. Звісно, наш небагатий співвітчизник зекономить на сенсорному дисплеї і купить неттоп, або якщо вже витрачати 20 кілогривень, то можна придбати некислий ноутбук з 17” дисплеєм та дискретною графікою.

Окремо в мене рояться думки про використання сенсорного моноблоку в навчальному процесі, проте тягнути його на роботу заради потицяти пальцем в iTALC, я поки не хочу. Попри це, в американських школах у кабінетах стоять надгризені яблука і туземні вчителі навіть знають, що з ними робити. Так що, колись і на нашій вулиці перекинеться білий КамАЗ із гуманітарним вантажем коноплі і ми не будемо вибирати що дешевше, а дозволимо собі великий сенсорний дисплей для власного задоволення. На цьому все, не перемикайтеся!

Фото 8. Кінського розміру Косинка.

Косинка

P.S. Чи залишився цілим продавець-консультант, як гадаєте?

Дописи по темі: