Невеличка кімната, тьмяно освітлена із-за прикритого жалюзі. Переді мною кнопочки - багато кнопочок, всілякі повзунки-регулятори, світлодіодні індикатори та шкали. Декілька моніторів. Стіни завішані плакатами та фотографіями, коло столів висять різноманітні графіки та інші вкрай потрібні папірці. На столі пару чашок і навушники. Коло них - зручні м'які крісла. А зверху колонки і музика лунає із них. Так, ми на радіо.

1. Отже, сьогодні ми побуваємо по ту сторону радіоприймача - відвідаємо студію, де сидять ведучі і весело мелять язиками, читають новини, приймають дзвінки від слухачів, розігрують квитки на черговий концерт та просто крутять музику. Більше того, ми відвідаємо не одну студію, а відразу декілька і нарешті дізнаємося, звідки-ж витікає ефір.

В ефірі

2. Першою була студія радіохвилі Хіт FM. В ній немає ведучих - щойно закінчилося ранкове шоу, яке я слухав у маршрутці, тому одну із них - Олю Суботіну - я вже зустрів на коридорі. Зараз усим ефіром заправляє комп'ютер - на моніторі прямо перед нами видно ротацію.

Студія Хіт FM

Пару слів про термін "ротація". Він чимось схожий із словом "ітерація" із алгоритмізації - це факт програвання конкретної пісні в ефірі. За кількістю ротацій композицій на всіх станціях, складаются різноманітні радіочарти. Так як наповненням ефіру командують музичні директори, отже і чарти відображають їх вподобання. Хоча, у вас також є можливість впливати на цей несправедливий процес, зателефонувавши в ефір зі словами типу "Я хочу поздоровити мого коханого Костю, побажати йому всього найкращого, поставте будь ласка Наталі "О боже, какой мужчина" - так ви дасте шанс цій обділеній увагою пісні бути почутою.

3. Багато кнопочок та повзунків на пульті нагадали мені інтерфейс RAW Therapee - я теж, коли готую фотографії, смикаю всілякі регулятори. В тім, тут все не настільки складно, перед нами мікшерний пульт, що змішує сигнали з різних джерел і видає в ефір. В студії декілька мікрофонів, музика з комп'ютера, звук із телефоннох ліній в разі дзвінків слухачів - це все треба привести до одного рівня - головне не переплутати канали.

Хіт FM мікшерний пульт

Також зверніть увагу на звукоізолюючі панелі на стінах - на коридорі музики не чути, хоча в кімнаті вона лунає досить голосно. Іще голосніше - в навушниках, які я поміряв, коли мені дозволили потриматися за все це добро. Я от уявив себе ведучим, але так швидко вигадувати жарти, напевне, не вмію - в мене краще виходить їх писати, особливо вночі - багато моїх великих дописів творилися після дванадцятої. Не зручно, коли треба вранці на роботу.

4. Йдемо далі по коридору в студію KISS FM, де за пультом сидить - DJ Rey-na. Поки лунають довгі танцювальні композиції, з нею можна поговорити. Коли мої студентки будуть скаржитися на те, що вони дівчата і їм у комп'ютерах і програмах не розібратися, я демонструватиму їм це фото - дивіться, скільки кнопок, крутилок та інших регуляторів і нічого, розбирається.

Kiss FM студія

Діджейський пульт на столі для резидентів радіо та гостей, що грають прямо в студії - на стелі до того-ж висить світломузика.

5. На стінах в студіях висить багато фотографій з різних подій та акцій. Краща слухацька посмішка, краща слухацька вишиванка, всілякі концерти та люди. Ведучі не сидять в голих стінах, а намагаються оформити місце, де вони знаходяться впродовж багатьох годин. А щоб їм не говорити в порожнечу, а уявляти слухача, в студіях стоять великі, в повен зріст, фотографії "типових слухачів радіо".

Kiss FM фотографії в студії

На одному із папірців, що на стіні, паролі до пошти, я це виявив, вже коли детально оглядав відзнятий матеріал. Хоч би під клавіатуру ховали. Ні, я не скористався ними, на зменшеному знімку їх теж не розгледіти. Іще там висіли заповіді ведучим новин - не гнатися за сенсацією, перевіряти всю інформацію, якщо сумніваєшся - порадься, тощо.

6. Русское радио Україна спричиняє пекучий біль в області нижче спини у людей із російського Русского радио, вони навіть офіційно відреклися від нашого радіо, коли те в ефірі збирало кошти на допомогу Національній гвардії. Як це так - називатися Русскім, а "Русскій мір" не прославляти. І фотографії слухачів у вишиванках висять саме тут. Ось тому я думаю, що патріотизм не залежить від мови, на якій розмовляють. До речі, радіостанція ще-й отримувала подяку від Правого Сектору, в тім, коктейль у вікно від вдячних молодиків у масках був також.

Русское радио Украина, студія

7. Наразі в студії працює Ольга Стрєльцова - я, чомусь, саме такою собі уявляв ведучу Русского радио, коли його слухав. Варто зазначити, що вони дуже часто представляються в ефірі псевдонімами, а не реальними іменами, тому ми і чуємо звучні прізвища - Наташа Довлатова, Соня Сотнік, Оля Суботіна, а не щось довге та кострубате типу Перебийніс чи Нетудихата.

Русское радио Украина, студія

8. Наступне радіо - Рокс, що я слухаю в момент написання цих рядків. Ведучі "Камтугеза" зараз у відпустці, повернуться 31 серпня, а нині від Соні Сотнік лишилася жилетка на спинці крісла. Станція, як особливість, має фанатську аудиторію і, відповідно, різний триб'ют у вигляді плакатів та сувенірів.

Радіо Рокс, студія

9. Для сувенірів тут ціла шафка - шанувальники дарують навіть алкоголь в пляшках із символікою радіо, проте, оскільки, ведучі не п'ють (ага-ага), то так вони і стоять на поличках.

Радіо Рокс, сувеніри

Що поєднує ці радіостанції і як я потрапив у всі ці студії? У них одне приміщення і на дверях вивіска медіагрупи Тавр - це така собі радіоматка, куди входять, окрім відвіданих, іще Радіо Мелодія і Радіо Релакс. У останнього немає студії, а в Мелодії вона поки що не оформлена, так як станція не так давно почала свою роботу. Власне, табличка ON AIR на першому фото їхня.

10. Так от, радіо - це не тільки ведучі з підвішеними язиками, а-й багато допоміжних служб із підвішеними пальчиками, щоб вправно тюкати ними по клавішах. Копірайтери, рекламники, музичні редактори, менеджери, напевне й ІТ-шники, раз така велика кількість техніки. Промоушн, розкрутка в Інтернеті, робота сайтів та соціальні мережі також мають місце. Тобто, значна частина приміщення більше схожа на офіс.

Копірайтери

11. І зле начальство (на фото нижче). Варто зазначити, що колектив на вигляд досить молодий, є люди середнього віку, бабусь і дідусів не бачив, напевне заховали перед моїм візитом.

Начальство

12. Робота радіостанцій багатогранна - я вже згадував про допомогу Русского Радио бійцям АТО, а цього разу в офісі бачив подарунки для дитячих будинків - працівники казали, що у них тут щось подібне відбувається постійно.

Подарунки від радіо

13. Всіляка сучасна література - один із цих примірників був мені подарований (підкуп блогера, ага), але іще не доходили руки його почитати.

Подарункова література

14. На стінах в коридорах медіагрупи висять всілякі сертифікати та нагороди за перемоги. Я бічним зором побачив диск, але спочатку не розгледів, що він до циркулярки.

Стіна в коридорі

15. Також при вході можна побачити велику мапу із індикацією роботи радіостанцій медіагрупи - можна вмикати всі хвилі, а можна розглядати кожну окремо. Аналогічна мапа є на сайті - єдине, що Крим зараз не слухає наш ефір.

Мапа радіостанцій

Дечого я не зняв - наприклад, в приміщенні є кімната відпочинку для ведучих та діджеїв, що там знімати? Туди можна закинути колонку із криком "Хеппі ранок!", а слідом - мікрофон, отримані звуки виставити в ефір під заголовком "Так прокидаються наші ведучі". Дану креативні ідею, в подяку за цікаву екскурсію, я дарую радіогрупі Тавр без-воз-мезд-но, тоесть даром.

Ось і все, а на останок хочу сказати, що можливість відвідати радіостанції не є якоюсь ексклюзивною - тут регулярно приймають гостей, так що пишіть, можна назбирати невелику групу і прийти іще раз. Якщо правильно обрати час, то можна поспілкуватися із відомими радіоведучими, які проведуть нам екскурсію. Отже, на все добре, не перемикайтеся.