Я все мрію прикрутити фотокамеру до телескопа і зробити кольорові соковиті знімки далеких галактик та туманностей, але хороший телескоп то такий великий прилад, який додому не притягнеш, треба дружити із обсерваторіями. А ось мікроскоп куди менший, можна познімати й самому.
Nikon Україна організували майстер-клас по мікрофото від Марії Савоскули. До слова, вони й випускають мікроскопи, проте не певен, чи завозять до України — може якраз збираються. Так вийшло, що я не взяв свою камеру, тому вправлявся у мобілофото, за якість знімків (моїх) не шпиняйте.
Тут варто розрізняти наукову мікрозйомку, де основна мета — задокументувати явище, та художню, де фотограф намагається знайти та показати глядачеві художні образи.
Марія розповіла як прийшла до мікрозйомки із макро, як опановувала ази, вивчала методи світлого та темного поля, зйомку в поляризованому світлі, про підготовку мікропрепаратів, фарбування об'єктів. А найперше дізналася, що електронний мікроскоп, як би круто це не звучало, абсолютно не підходить для таких завдань.
Справа у тім, що мікросвіт не є таким яскравим та кольоровим, тому фотограф може багато морочитися із освітленням та підфарбовуванням. Більше того, неможливо передбачити, яким вийде результат, лише експериментальним шляхом.
Ніякого дуже крутого мікроскопа для мікрофото не треба, можна почати із таких, які є в школі. Тільки виникає питання як прикрутити до нього фотокамеру.
Якщо у вас смартфон чи планшет із маленьким вічком, то не проблема — притулив і знімай, але коли хочеться фотографувати на щось серйозніше, треба винаходити. Мікроскоп може мати спеціальний окуляр для фотомодуля, але він в даному разі не підходить.
Марія встановила на фотокамеру перехідник на М42, а із мікроскопа просто зняла модуль із окулярами і, як не дивно, все спрацювало.
Наступне питання, що виникає — звідки брати об'єкти для зйомки. На мікрофотографії ви навряд чи впізнаєте реальний обєкт, тому знімати можна все, проте потрібно підготовити мікропрепарат.
Для цього робиться дуже тонкий зріз за допомогою спеціального приладу і підфарбовується за потреби. Для перших спроб Марія купила готові набори і з них вийшли досить гарні картинки.
Знімати можна як зрізи рослинних та тваринних тканин, так і різні речовини — пилок, перець, кристалізовану рідину — шедевр може вийти із того, що в звичайному світі виглядає непривабливо.
Одна із проблем — дуже-дуже мала глибина різкості, тоді доводиться робити брекетниг по фокусу та склеювати зображення на комп'ютері. Або, іноді, міняти положення камери відносно мікроскопа.
Ось що може вийти. Десять знімків від Марії Савоскули. Фото можна збільшувати.
Бризки шампанського. Робота для парфумерного бренду щоб ілюструвати запахи, з яких складаються духи.
А ось це вийшло коли Марія спробувала поміняти об'єктив і накрити покривним склом.
Це грейпфрут. Взагалі, можна влаштовувати ігри — вгадай, що на знімку.
Мікрофотографія темного поля, поперечний зріз стебла липи. Автор асоціює це із космосом, а ви?
Темне поле, поперечний зріз стебла липи + бруд на предметному склі, який так просто не прибрати.
Поперечний зріз стебла липи, тільки в світлому полі. Порівняйте із позаминулми знімком.
Поперечний зріз стебла липи в світлому полі, фотографія називається "Кит, який пливе вглиб".
Те саме, тільки зі значно більшим збільшенням.
Зріз бруньки сосни.
А це молотий перець. Він непрозорий, тому вийшов такими плямами, для художнього фото підійде.
Ну і на останок зазначу, що заходи в Nikon виходять більш тихими, затишними та малолюдними, на відміну від гучних велелюдних презентацій Canon. Ніби як для своїх.
На цьому в мене все, поніс коньяк та цукерки вчительці біології, не перемикайтеся.