Півроку тому я оглядав мережеве сховище від Western Digital — пристрій мені сподобався, от тільки сил у нього малувато — простенький ARM-процесор із 256 МБ оперативної пам'яті не дасть розігнатися. Були думки збирати сервера із настільного комп'ютера в компактному форматі, але усе одно він буде великим, тому я звернув свою увагу на неттопи. У Acer знайшлася цікава модель — Acer Revo One, або інакше Revo RL85, її я і спробував.
Acer Revo One — продуктивний неттоп, розрахований на роль домашнього медіацентру. Виробник бачить його під дорогим 4К телевізором, хоча на комп'ютері встановлено звичайний настільний Windows. Окрім відео, музики, фотографій та простих ігор, неттоп заявлено як надійне сховище даних.
Мені на тест дали найдорожчу версію, напаковану по саме годі, яку й неттопом назвати язик не повертається — продуктивності тут як у хорошого ноутбука. Через малі розміри, комп'ютер побудовано саме на ноутбучних складових, через це має цілком ноутбучне енергоспоживання та низький рівень шуму при роботі.
Acer Revo One поставляється в двох кольорах — білий та чорний. Мінімалістичний дизайн неттопа має шанси вписатися в будь яку обстановку і хоча він не має кріплення VESA на монітор, багато місця на столі не займе. В комплект входять сам неттоп, блок живлення, пульт та документація. Інші версії продаються із бездротовими клавіатурою та мишою замість пульта.
На передній панелі ми бачимо лише логотип та десь знизу індикатор живлення. З боків немає взагалі нічого, лише наліпки Intel Inside та WD Red в найдорожчій версії.
Зверху знаходиться щілина кардрідера (якраз де і має бути) та чотири індикатори активності. Три відповідають за носії даних і міняють колір із синього на оранжевий в разі їх заповнення. За цим слідкує фірмова утиліта із нехитрою назвою LED Control. Ну і четвертий індикатор показує стан мережі.
Ззаду знаходяться всі виходи — 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, LAN, HDMI, miniDP, аудіо та замок Кенсінгтона. Також тут знаходяться кнопка увімкнення, відкривання кришки та вихідні отвори вентиляції.
Знизу лише вхідні отвори системи вентиляції, що складається із одного дуйчика ноутбучного формату і є досить тихою, навіть під навантаженням, але не зовсім безшумною.
Верхня кришка легко знімається шляхом натиснення спеціальної кнопки поруч із живленням. І тут починається саме цікаве, про що чомусь не написано на сайті виробника. В Acer Revo One два додаткових відсіки для жорстких дисків — окрім системного, що знаходиться всередині корпусу.
В старшій модифікації, що була в мене, вони вже були зайняті двома дисками по 1 ТБ Western Digital серії Red, що вважаються надійними, хоча не досить швидкісними. Вони можуть працювати в RAID0 або RAID1. Так що цьому неттопу можна довіряти зберігання своїх дорогоцінних знімків.
Можна зазирнути до модуля WiFi, хоча через цей отвір замінити його навряд чи вийде. В цілому, корпус можна легко розібрати далі, проте в мене не знайшлося людських викруток потрібного розміру. Там живе системний носій і одна планка оперативної пам'яті — більше поставити можливості немає, проте 8ГБ для неттопа вистачить з головою.
В комплекті із Acer Revo One йдуть або бездротова клавіатура та мишка, або пульт, що поєднує все це, що й потрапило мені в руки. З одного боку він цілком функціональний — можна працювати в будь яких ситуаціях, але це єдина річ, до якої в мене є зауваження.
Зверху знаходяться тачпад, поєднаний із стрілками та мультимедійні кнопки. Сенсорна панель після короткого звикання видається нормальною, я впевнено потрапляв курсором у потрібне місце. Ліва та права кнопки миші вбудовані в тачпад, жести не підтримуються.
Якщо перевернути пульт, то знаходимо маленьку QWERTY-клавіатуру. Вона придатна щоб набрати пошуковий запит чи увести пару слів у форму, для більшого краще беріть версію із повноцінною клавіатурою. Більше того, доводиться постійно перевертати пульт, щоб скористатися тачпадом. Збоку знаходяться дві кнопки — одна перемикає сенсорну панель, інша вмикає мікрофон: її треба тримати як тангенту в рації. Цілком розумне рішення, бо постійно увімкнений мікрофон швидко посадить батарейки. Клавіші трохи нестандартні, не відразу знайшов куди з'їхали Б та Ю: їх можна набрати лише в комбінації з Fn.
Думаю, краще зробити саму клавіатуру трохи більшою і розташувати на одній стороні із тачпадом, щоб не перевертати пульт: тим більше, я такі бачив у нас в продажу. Мікрофон нормальний, можна начитати команду Cortana або голосовому пошуку Google. Пульт працює через бездротовий USB-донгл, який можна підключити до будь якого іншого комп'ютера без потреби встановлювати драйвери. Більше того, він працює і з Android — я підключав модуль через OTG до смартфона, все відразу завелося.
Іще один нюанс — пульт працює лише в операційній системі, тому щоб влізти в UEFI Setup треба нормальна клавіатура. По цій причині я не спробував на Revo One Linux, так як відбирання увечері клавіатури та мишки із настільного комп'ютера домашні можуть не оцінити.
Перше, що спадає на думку — запустити медіаоболонку Kodi (колишній XBMC) і залізти на диван. Працює чудово, доволі зручно керувати, тим більше, що не треба щоразу спрямовувати пульт в сторону неттопа. Виробник заявляє, що духу вистачить щоб потягнути 4К, проте в мене немає відповідного екрану. Відео в UHD пробував запускати — із декодуванням комп'ютер справляється без нарікань.
Крім фільмів та музики в Acer Revo One цікавою є технологія Acer BYOC — Build Your Own Cloud. Збудуй власну хмару із блекджеком та куртизанками: працює це як і в Western Digital My Cloud: вдома на неттопі зберігаються файли, ви можете отримати доступ до них із зовні через Інтернет, зв'язок забезпечують сервери Acer. Можна створювати тимчасові посилання на файли і ділитися ними поштою, проте я не побачив багатокористувацького доступу.
Одна із програм, Acer Revo Suite, перетворює ваш смартфон на пульт дистанційного керування, це на випадок якщо ви загубили штатний.
Процесор Core i5 5200U дає швидкодію середнього ноутбука. Для завдань домашнього сервера цього вистачає із головою, тут цілком можна рендерити невеликі відео чи зарядити пакетну обробку фотографій. Результати синетичних тестів наступні: Cinebench дав за процесор 255 балів, за графіку 24,5 кадрів за секунду. PCMark 8 Home Accelerated показав 3018 балів, Creative Accelerated 3445.
Системний SSD показав нормальну для недорогих твердотільних носіїв швидкість, традиційні жорсткі диски WD Red об'єднані в RAID 1 з кимось ганятися і не мають.
До слова, для керування RAID-масивами є від Intel спеціальна утиліта.
Під навантаженням Acer Revo One працює стабільно, тротлінгу немає, проте дещо халтурить із частотою — при досягненні температури близько 70°С вона падає майже вдвічі. Температура процесора зменшується, частота зростає назад і графіки стрес-тесту мають вигляд зубців. Хоча, для комп'ютера, що працює 24/7 такий захист від перегрівання цілком виправданий.
Коштує наше задоволення, залежно від конфігурації, від 9 то 20 тисяч гривень — не так і дешево. Проте всілякі медіаприставки на Android для Revo One і близько не конкуренти, так само як системи на Малиновому чи Оранжевому Пі, хоча вони коштують значно менше. Адже неттоп можна використовувати як повноцінний комп'ютер. Іще один дешевший варіант — зібрати системний блок в корпусі формату miniATX: вартість самих компонентів (аналогічно до оглянутої модифікації Revo One) вийде близько 12 тисяч гривень, додамо бездротову клавіатуру та мишу, або пульт, хороший безшумний кулер для процесора, ліцензію на Windows, оцінимо час затрачений на збирання та налаштування і виявимо, що виграш по грошах не такий і суттєвий, при цьому ми серйозно програємо по габаритах та енергоспоживанню. Від інших виробників аналогічних рішень я не знайшов, так що ціна не така й висока.
Acer Revo One — цікавий мультимедійний неттоп, що гарно підходить на роль домашнього медіасервера завдяки двом додатковим жорстким дискам та продуктивному процесору. Хоча, я узяв би молодшу версію під сервер для домашньої мережі та файлосховище: для Linux вистачить і Celeron з 4 ГБ пам'яті. Пізніше доставив би жорсткі диски по 2 ТБ або й більше. І на цьому в мене все, надійного вас сховища, не перемикайтесь.