Сьогодні ми поговоримо про важку долю фотографа. З одного боку він мусить купувати дорогу техніку, витрачати гроші на мандрівки, час на обробку фотографій. З другого боку його не всюди впускають, десь забороняють чи погрожують. Але навіть без цього на його голову валяться чергові клопоти.

Фотографи вже звикли до композиції. Правила третин та золотого перетину, передній, середній та задній плани, погляд або рух всередину знімка та багато іншого. Але це, виявляється, не ще все.

1. Давайте розглянемо цей знімок. На перший погляд здається, що межа між лісом та снігом знаходиться занадто близько до середини — але на світлині присутні дві інші уявні лінії — напрям погляду та напряму руху Ярослава. І ці лінії якраз дуже чудові — я в обох напрямках залишив персонажу місце.

Ярослав Козак в лісі

Але що якщо ми спробуємо поглядом пройтися по цих лініях? Так, там нічого немає, погляд приходить в порожнечу. Справа зверху — Ярослав, зліва — нічого. Дизбаланс, знімок до смітника.

2. Давайте поглянемо на другий знімок. Він такий чудовий, яскравий, в ньому рух та сонячна енергія, зібрана виноградною лозою. Зліва є пляшка, справа є ... нічого. Як прикро.

Вино в келих

3. Дідько з ним, із тим бухлом, там можна легко кропнути, тоді буде система "пляшка-келих" і все буде краще. Подивіться на наступний знімок — коло млина хочеш чи не хочеш, а треба включити до кадру місток, який через свої невеликі розміри на фото трішки губиться, дерев’яна будівля лишається найвагомішою в кадрі.

Млин в Селезівці

А все тому, що тиша має бути в бібліотеці баланс має бути в кадрі — щоб об’єкти ліворуч якось урівноважувалися об’єктами праворуч. В інтернетах пишуть, що тут цілком гарно працює закон важеля, так як людська підсвідомість його знає.

4. І найпростіше врівноважувати так фронтальні портрети "в чоло".

Nikon Df

5. Іще одна фотографія із серії "помістіть об’єкт зйомки в кадр та натисніть кнопку затвору" — нічого нікуди не переважає, так як пролісок один і посередині, а фон серйозно розмитий. Нудотина.

Підсніжник

6. Давайте повернемося до яскравих знімків з рухом. Ось вам фотографія з переднім планом, середнім, де відбувається основна дія, та дальнім, куди їде поїзд. Погляд йде по рейках і справа геть нічого не знаходить, тільки сірі зарості кущів. А так фотка ніби нічого.

Анця Кушницька

7. Наступний знімок ніби і збалансований — ліворуч важкий локомотив і праворуч також. Навіть показано напрям їх можливого руху. Але біда підкрадається зненацька — вони різних кольорів. Людська підсвідомість не лише визначає масу об’єктів, вона іще-й розрізняє кольори.

Залізничний музей

8. Ось вам іще ніби й чудовий знімок, на трьох планах якого зібрані майже всі принади Софіївки, окрім води. Вільного місця немає із за густих крон дерев, проте зелене листя ніяк не урівноважує сірий стовбур. Погано.

Софіївка

До чого я все це пишу. Ні, я не хочу доказати, що баланс у фотографії — це гола теорія, тим більше на прикладі своїх знімків, які я робив, не знаючи про нього. Я просто ставлю собі чергову планку для розвитку. Бо теоретичних знань я за три роки набув чимало, красивих фотографій бачив іще більше, але самому робити їх з урахуванням всього цього поки не вдається.

На сьогодні в мене все, сподіваюся, що мої творчі старання заслуговують чогось більшого, ніж ритмічний звук скролу мишкою. Не перемикайтеся.