Я люблю дзеркалки. Вони великі, солідні, мають багато кнопочок і всі думають, що ти крутий фотограф, а ще вони приємно ляскають дзеркалом. Але я не егоїст й іноді думаю про інших людей - які живуть без синдрому великої камери. Яким треба компактний красивий фотоапарат, що дозволяє зняти гарні кадри і, бажано, не коштує дуже великих грошей.

Тому сьогодні мова піде про Fujifilm X-E2s, з якою я поїхав знімати пташечок на лимани Одеської області.

Загальний вигляд

Всі світлини можна збільшувати.

Насправді, я хотів взяти велику чорну камеру із довгим склом, проте офіси Canon та Nikon до десятого травня були на шашликах, тому я пішов у Fujifilm, хотів витрусити з них нову камеру X-Pro2 з новим склом на 100-400мм, але їх витрусили до мене, тому довелося задовольнятися X-E2s із простеньким зумом 16-50 та невеликим телевиком на 55-200. Дуже доречною також виявилася додаткова батарея в силу того, що бездзеркалки мають меншу автономність, а назнімав за три дні я більше, ніж 900 кадрів, плюс багато користувався видошукачем як підзорною трубою.

Звісно, 200мм для зйомки птахів не надто радують, але у Fujifilm виходить досить чітка картинка, що дозволило максимально збільшувати фотографії, тому тепер мені є що показати. Якщо ви не фанатичний ентузіаст, чи комерційний фотограф і не знімаєте для National Geographic, то це вас певне задовольнить як універсальна система на кожен день.

Об'єктив
Об'єктив

Ми відвідали декілька місць, зокрема, трішки звернули з Одеської траси і подивилися пташок на ставку в селі Бузівка Черкаської області, проїхалися по Куяльницькому, Великому Аджаликському та Тілігульському лиманах та по навколишніх селах.

Багато води

В одних місцях лимани повноводні, нагадують берег моря, а в інших пересихають, заболочуються та перетворюються на озерця і великі зарості очерету. Попри це, то дуже цікаві місця, де живе багато різноманітних птахів, що там ховаються та харчуються комашками, жабами, рибою та туристами.

Мало води

В цілому місця мальовничі, з одного боку степ, з іншого море з чайками і на стику між ними лимани.

Природа
Природа

Але спочатку трішки про камеру.

  • Матриця: 16МП формату APS-C із небаєрівським розташуванням пікселів.
  • Якість знімків: до 4896х3264, формати RAF та JPEG, відео FullHD@60fps.
  • Чутливість: ISO200-6400 із можливістю розширення до ISO100 та ISO51200.
  • Автофокус: 77 точок.
  • Серійна зйомка: до 7 к/с, ємність буфера: до 18 кадрів у JPEG.
  • Витримка: 30-1/4000 на механічному затворі та 1-1/32000 на електронному.
  • Екран: 3", 1МП, не поворотний, не сенсорний; видошукач: електронний, 2,36 МП, сенсор наближення.
  • Носій даних: гніздо для SD карти.
  • Комунікації: USB 2.0, гніздо для мікрофона/пульта, HDMI, WiFi (режим інфраструктури)
  • Автономність: виробник обіцяє до 350 кадрів.
  • Маса та габарити: 350 г із батареєю та картою пам'яті, 129х75х37 мм.
  • Особливості: емуляція фірмових плівок Fujifilm.
Матриця

Незважаючи на те, що в камері лише один командний диск, Fujifilm продумали керування так, що всі параметри можна легко змінювати на ходу і просто зручно працювати з апаратом. Зокрема, можна змінити призначення аж семи кнопок, зручно розташовані кнопки AF-L та AE-L, вбудована кнопка в командний диск, що дозволяє вмикати фокус-асистент в ручному режимі фокусування, та збільшення центральної точки при автофокусі. Ця особливість виявилася безперечно корисною щоб захопити пташку, що сидить між гілок дерева чи в кущах.

Кнопки

Дві речі, що я не міг оперативно змінювати, це ISO та точку і режим фокусування. Якщо перше я віддав на відкуп автомату - робоче значення ISO6400 цілком дозволяє такий фокус, то із режимом фокусування були промахи при зйомці пташок в польоті.

Корпус камери
Корпус камери

Диски витримки та експокорекції рифлені і їх зручно крутити одним пальцем, а якщо звикнути до видошукача, то можна і наосліп. Потребує звикання перемикач режиму автофокуса, що на передній панелі, зокрема до того, що його можна ненароком перемкнути у ручний режим і у самий відповідальний момент залишитися без автофокуса, хоча якщо швидко зорієнтуватися, то можна скористатися кнопкою AF-L, що в ручному режимі допомагає наводитися.

Зручність
Зручність
Зручність
Зручність

Екран досить якісний і достатньо яскравий для роботи на сонці, видошукач малуватий, але також якісний. Спалахом я так і не скористався, шарнір дозволяє відхиляти його угору чи вниз. Варто відзначити досить туге кільце трансфокації в телевику, що було незручним, коли я, знімаючи птахів у польоті, губив їх із виду і мусив швидко зменшувати фокусну відстань і збільшувати її назад.

Електронний видошукач в купі із особливими елементами керування спонукали мене знімати дещо по іншому: замість повного мануалу в дзеркалках, тут я знімав із фіксованою витримкою та, іноді, діафрагмою, із автоматичним ISO та постійно крутив диск компенсації експозиції. А іще я знімав виключно у JPEG.

Особливо цікавими в плані зйомки були невеликі водойми, зарослі очеретом та різними кущами. Там багато комашок і є де ховатися, а тому там більше всіляких птахів - великих і маленьких. Мої компаньйони не вперше знімають пернатих і в них розбираються, тоді як я оперую словами типу сіра пташка із чубчиком чи чорна пташка із червоною грудкою, або якась незрозуміла пташка в кущах. Коротше, якщо після публікації цього допису я надовго зникну, значить мене перестріли і побили орнітологи.

Озерце

На безлюдному березі Куяльницького лиману зустрівся вид, що не можуть розпізнати навіть мої друзі - може хтось допоможе визначити, що це? Звідки прилетів, чим харчується? Поставтеся до питання серйозно.

Нудист

На Тілігульському лимані досить багато води та пляжі схожі до морських і там можна зависнути з наметами і відпочивати.

Беріг

Місцевість досить обжита, постійно натрапляєш на людей та сліди їх діяльності - накатані ґрунтові дороги, пасуться корови та вівці, або просто хтось відпочиває.

Лиман
Лиман
Люди
Люди

Там де люди, там трапляється і сміття - на жаль, його там можна знайти достатньо. А якщо вийти на морський беріг, можна побачити багато кораблів на рейді - поруч вантажний порт та Одеський припортовий завод і постійно туди хтось заходить та виходить. Я не змарнував нагоди трохи познімати судна.

Порт
Порт

Як я уже казав, Fujifilm дає гарну чіткість зображень, тому більшість наступних фотографій птахів, крім крупних або тих, що були близько, збільшені мною до масштабу 1:1 в пікселях.

Об'єктив

Окремим цікавим місцем для зйомки ставли канали, що сполучають Тілігульський лиман та море, там також товклися зграї всіляких крячок, що не дуже реагували на мою персону і ловили дрібну здобич із води.

Ловля риби

Зловити момент пірнання пташки у воду виявилося не дуже легко через невеликий буфер фотокамери та не дуже проворну електроніку. Реально виходили серії по 8-9 знімків в RAW та до 15 в JPEG. На карті пам'яті я не економив.

Ловля риби

Основна незручність у бездзеркалок у порівнянні із оптичним видошукачем дзеркалки, це затримки зображення в момент, коли камера чимось зайнята, доводиться звикати і пристосовуватися.

Політ на фоні
Політ на фоні

Для зйомки птахів на фоні землі краще використовувати автофокус за однією точною - якщо ви не попадаєте на птаха, то попадаєте на об'єкти поруч чи на фон, тобто фокусуєтеся у нескінченність, що теж дає терпимий результат. А ось на птаха у небі попасти однією точною важко, на синій фон камера не фокусується, тому тут був би доречний режим автоматичного вибору точок фокусування. А так як неможливо передбачити, на якому фоні буде летіти птах в наступну секунду, то було дуже незручно ловити їх в польоті.

Політ боривітра

Хоча, боривітра було не дуже важко знімати, тому що він великий і зависав у повітрі.

Політ боривітра
Політ на фоні рослинності
Політ на фоні рослинності

Якщо багато знімати, и можна вхопити цікавий кадр на аватарку чи на заставку. Чайка з рибиною в дзьобі вдало пролітала над головою.

Політ в небі
Політ в небі

Вертикальна стінка із норами наочно ілюструє, чому панельні будинки називають шпаківнями. Тут, правда, бракує каналізації, тому стіни дещо обісрані.

Нори

Деякі птахи не бояться наближення автомобіля, тому якщо плавно під'їхати до них, то можна зняти із ближчої відстані, аніж пішки. Взагалі, багато знімків, що ви бачите, були зроблені саме через вікно, або через люк. Машина з великим люком для такої поїздки — це дуже круто. І ось ми такі безсовісно розстрілюємо чубатого жайворонка, що сидить на великій трубі.

Розстріл чубатого жайворонка

Після зйомок із вікна машини можна спробувати акуратно вилізти і, використовуючи рослинність та рельєф місцевості, підкрадатися ближче, але там вже як пощастить. Взагалі, чув про те, що можна заюзати пофігістичну корову як сховок для підкрадання до великих птахів, якої вони також не бояться.

Розстріл одуда

Деякі великі птахи були сильно зайняті і взагалі не звертали на нас увагу. Лебідь шипун раз підійняв голову, зашипів і знову взявся чухати в себе під лапою.

Лебідь шипун

Далі для вашої уваги зразки фотографій, а я помовчу.

Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами
Фото з птахами

Поверталися назад ми пізно увечері, проте заїхали в село Луполове Кіровоградської області щоб глянути на старий величезний млин.

Дорога
Дорога

Перед тим, як підвести підсумки по камері, хочу подякувати своїм міньонам компаньйонам за прекрасно проведений час. Чесно кажучи, після цього вже не хочеться їхати в велелюдні тури за схемою "автобус-екскурсовод-готель-кафе-автобус".

Фотограф
Фотограф

Отже, ми маємо приємну у користуванні компактну фотокамеру, що дає можливість робити хороші фотографії без зайвої мороки. Єдиним для мене недоліком було непристосованість моделі до швидкісної зйомки, у всьому іншому вона показала себе чудово. Для справедливості варто зазначити, що знімки вийшли кращі, ніж раніше на мій D5100 із Nikkor 55-300, правда і досвіду в мене більше цього разу. Ціни на Fujifilm у нас не дуже демократичні, вартість X-E2s співрозмірна із Nikon D7200, так що дивіться, що вам важливіше - компактні розміри та гарний вигляд, чи швидкострільність та брутальність. А на цьому в мене все, швидкого вам фокусування.