Отже, у Windows 8 з'явилися плитки? У Windows Mobile також плитки. У веб-дизайні також, гляди, плитки трапляються. Навіть я свою самопальну тему оформлення для стенделону спочатку хотів зробити плиточною - звідти і її назва Squares.

Але це зовсім не новинка. Більше того, у Windows 8 плитки - це так, ширма, за якою ховається класичний інтерфейс - більшість програм, таки, працюють у ньому. А ще я вас скажу, що плитковий інтерфейс - це далеко не новинка. Є системи, у яких він справді плитковий. І всі програми там в плиточку - хочуть вони того, чи ні. Ось така хардкорна система - колись я на неї був зліз, коли моє улюблене KDE перейшло із версії 3.5.10 на 4.0.0 і стало вкрай непридатним для використання.

tiles

Так що-ж це за система?

Для користувачів операційних систем від дядька Біллі чи від дядька Стіві, зазначу, що у світі Linux немає поняття "стандартний". За малим винятком (ядро, coreutils, glibc) усе можна обирати серед аналогів. Та і ядро, якщо не сподобається, можна викинути і поставити Hurd чи kFreeBSD. Звісно, рядовий користувач таким не заморочується, але от вибір віконного середовища - це те, що кожному під силу. Окрім популярних, поширених та великих KDE, Gnome, Unity, XFCE є іще багато менш відомих віконних середовищ - LXDE, IceWM, OpenBox. А є взагалі мало кому відому із-за надзвичайної складності налаштування. Одне із них - xmonad.

xmonad

Зображення взято у Чарлі Харві.

Забудьте про менюшки, панельки, іконки, віконця! Забудьте про панель керування, контекстне меню та підказки. Ви запускаєте xmonad і бачите тільки фон та курсор миші. І більше нічого - на клацання ніяк не реагує. А налаштувати його можна через конфігураційний файл, що являє собою програму мовою Haskell. От що ти собі сам напрограмуєш, то у тебе і буде. І панельки, і менюшки і все інше. Звісно, в інтернетах можна знайти повно зразків, але все одно треба бути в певній мірі гіком, щоб у цьому розібратися.

Зате тут дійсно плитковий дизайн - вікна відкритих програм викладаються автоматично рівненько. Можна визначати області, можна крутити вікна між ними, можна розгортати і згортати окремі вікна. Можна зробити, щоб вікно перекривало інші. За рахунок відсутності всякого сміття типу границь вікна та заголовки вікно, місця на моніторі стає раптом багато. За рахунок широкого використання комбінацій клавіш, швидкість роботи підвищується. Але довго треба звикати. Ось таке плиткове віконне середовище.