Ви хочете йогу і для цього вам треба відповідний ноутбук. На поміч приходять наші друзі китайці, проте вони витратили багато грошей на агресивну скрізь рекламу та на проштовхування свого продукту у всі торгові мережі (постійно чую в громадському транспорті їх фірмовий рінгтон), а тому у них продукція дорогувата. Тому ми звернемося до наших друзів тайванців, які пропонують нам варіанти ноутбука для йоги по кишені.

1. Отже, сьогодні ми познайомимося з ноутбуком-трансформером Acer Aspire R11, який в каталогах прозивається R3-131T. Взагалі, трансформери бувають двох видів - планшети, які вдають з себе ноутбуки, дозволяючи причепити до себе док-станцію з клавіатурою; та ноутбуки, що вивертаються і здаються планшетами. З представником першого типу ми вже мали справу взимку, а наш R11 більше схожий на ноутбук. Різниця в тому, що в нього все електронне начиння знаходиться в блоці під клавіатурою, а не під екраном і він не норовить перекинутися на спинку.

Загальний вигляд

Далі 11 фотографій та набраний пальцями по клавішах текст до них.

Нагадаю вам, що я маю справу із демонстраційними зразками, де немає кирилиці на клавішах (я вже звик) та дещо відмінні характеристики від того, що можна знайти на полицях. В даному разі відмінність полягає в тому, що до нас такий апарат іще не завезений взагалі, обіцяють поставити найближчим часом. Так що ви прочитаєте мій огляд і, напевне, захочете купити.

2. Особливістю Acer Aspire R11 є спеціальний шарнір, що дозволяє вивертати екран на 3600 - не розвертати, як в деяких моделей, а саме вивертати. Ну і, традиційно в таких випадках, виробник пропонує цілу камасутру поз, в яких можна використовувати цей апарат - класичний ноутбук, підставка, тент та планшет. Варто зазначити, що сила, з якою шарнір тримає екран, розрахована так, щоб було не важко обертати його, але і можна було зручно користуватися сенсорним екраном. Як для планшета він дещо важкуватий, коли тримати однією рукою, але двома - нормально.

Підставка

По технічних характеристиках апарат скромний - сенсорний 11.6" TFT екран, процесор Intel Pentium N3700, вбудоване в нього відео, 4ГБ оперативної пам'яті (в моєму зразку 8), жорсткий диск на 500 ГБ (в мене на 1 ТБ).

3. Коштує в роздріб за кордоном таке задоволення 399 американських президентів, в природі є версія за 249 доларів, але там стоїть Celeron і флешка на 32 ГБ замість жорсткого диска.

Тент

Зверніть увагу на шарніри - монітор не під'єднаний до корпуса напряму, а через ланки, що і дають можливість загортати екран назад.

4. Кілька слів про процесор - він новий, побудований на архітектурі Braswell по 14 нм техпроцесу. І він має чудову енергоефективність - виробник заявляє теплову потужність 6 Вт, тоді як у інших процесорів з аналогічною швидкодією - 11-15 Вт. Це дозволило відмовитися від активного охолодження в даному ноутбуці і він дуже тихенький. Незважаючи на це, процесор не такий і слабкий, тягається із AMD A6 та Core i3, наближаючись до лінійки Core i5 (але не рівняючись до неї) за швидкодією - за рахунок чотирьох ядер та 2 МБ кешу. Якщо вірити Cinebench 15, продуктивність пристрою десь на рівні Microsoft Surface Pro з Core i5.

Задня частина

R11 і справді економний - виробник заявляє роботу від батареї до 8-ми годин, в мене вийшла реальна цифра 6 годин при постійно увімкненому WiFi та постійній зміні діяльності - перегляд веб-сторінок, відео, робота з деякими програмами та прослуховування музики. Якщо читати книжку, вимкнувши мережу та приглушивши екран, то до восьми годин певно дотягне. Виробник, щоб збільшити цифру, пише ємність батареї в міліват годинах, а саме 50000 mWh. Але ми запустили на сенсорному дисплеї калькулятор і виявили, що акумулятор тут як у смартфона - 2800 mAh. Звісно, вольтаж все-ж більший, проте батарея невелика. І на ній цей ноутбук умудряється так довго працювати.

5. Клавіатура більш-менш повноформатна, працювати з нею нормально, за винятком невеликих збоїв у правій частині, де пальці інколи помилялися, доки я не звик остаточно. До тачпаду претензій не виявилося - в тім, до мене цей апарат побував в інших людей, де його оновили до Windows 10, точніше поставили Insider Preview - тільки вона, чомусь, просить активацію після них. Зазначу, що всі ці елементи вимикаються коли ви повертаєте апарат в режим підставки чи планшета, тому із випадковими натисненнями незручностей немає.

Клавіатура

Набір портів скромний як для ноутбука, проте для планшета він досить видатний. Отже, ми бачимо:

6. Ліворуч Ethernet (11.6 дюймів, нагадаю), USB 3.0, USB 2.0, комбіноване аудіо і повнорозмірний HDMI, що мені сподобалося.

Ліва панель

7. Праворуч Kensington lock, живлення, кнопка увімкнення, індикатори живлення та активності і кнопки регулювання гучності. Вони мені не дуже подобаються, бо в режимі планшета, хоч і не відключаються, проте розвертаються разом із клавіатурним блоком і тепер щоб збільшити гучність, треба тиснути вниз і навпаки. А розміщення поруч із кнопкою живлення дозволяє у самий відповідальний момент ненароком натиснути її, що я і зробив, обірвавши майже в кінці завантаження великого файлу. Ну а у вас може бути важлива розмова з начальством по Скайпу. В тім, зразки для продажу часто мають певні зміни відносно демонстраційних, тому сподіваюся, що це поправлять.

Права панель

Серед вбудованих пристроїв R11 я знайшов Sdo Sensor V2 і вже було надіявся, що це є приймач GPS, але жодна програма навігації, навіть від Microsoft, такого не визначила. Іще я побачив Trusted Platform Module 2.0 - для чого воно треба, достеменно не зрозумів, щось пов'язане із сертифікатами та шифруванням, в інтернетах пишуть, що із DRM та іншим зондуванням, але то так, теорія змов.

8. В ноутбуці є кардрідер. Місце йому знайшлося в задньому проході і це незручно, коли ви працюєте в режимі ноутбука. А ще це негігієнічно. Уявляєте, кудою сюди потрапили фотографії з камери? І ви їх дивитися, буе. Це найбільший недолік, на мою думку - якщо ви не часто користуєтеся картами пам'яті, то для вас це буде не суттєво.

Кардрідер

9. Знизу ми бачимо нічого. Ну, там, наліпочка Windows та решітки динаміків. Звук на половині гучності нормальний як для такого класу пристроїв, вище починають губитися баси. Решіток вентиляції немає, щоб погрітися довгими зимними вечорами, вам треба зовсім інший ноутбук.

Низ

10. Окремо варто сказати про якість виконання пристрою. Через невеликі розміри, він не люфтить і не деформується та створює враження якісного виробу. Корпус виготовлений із текстурованого пластику, що теж непогано - на ньому не видно відбитків, як на глянцевому та він не затирається, як софт-тач. Ну і вигляд прикольний.

Текстура

Трішки про доцільність придбання пристрою - в Україні зараз електроніка не така доступна, тому зважати на навороти типу поворотного сенсорного екрану небагатий покупець не буде. Я пройшовся по інтернет-каталогах, порівнюючи Aspire R11 із іншими ноутбуками (трансформерами та класичними) розміром 11-12" та аналогічними характеристиками. Так ось, наближатися до даного ноутбука починають конкуренти вартістю 10-11 тисяч гривень - вони мають схожий, тільки старіший, процесор Pentium та такий-же жорсткий диск. Із прямих конкурентів варто відзначити трансформер Dell Inspiron 3147 з аналогічним начинням та IPS матрицею. За кордоном він коштує ті самі $399, в нас близько 13 тисяч гривень - тому я думаю, що Aspire R11 буде коштувати десь в цьому порядку.

11. З R11 виходить непогана читалка - як я вже казав, якщо повимикати мережу та приглушити підсвітку екрану, то час роботи може сягати восьми годин. Розмір екрану та швидкодія дозволяють зручно читати всілякі відскановані PDF та DJVU, а для читання електронних книг дуже гарно підійшло Calibre. В ноутбуці є датчики орієнтування, що також зручно в даному разі.

Читалка

Традиційно про Linux. Запустити його на R11 можна - так як SecureBoot не вимикається взагалі, треба додати boot.efi у список довірених файлів для завантаження. Але якщо ви на встановленій системі оновите ядро, то оновити і EFI так просто не вийде - прошивка на материнці вміє дивитися тільки FAT32, то-ж треба буде видобувати на флешку цей файл. Я не став цим морочитися, тому Linux толком не випробував. Із того, що запрацювало із коробки - звук та сенсорний дисплей в режимі одного пальця. Так як начиння інтелівське, з встановленням пакунків із firmware, має запрацювати й інше. Тачпад Synaptics або Elantech - і то, і інше під Linux працювало.

12. Для того, щоб побороти комплекси з приводу малої діагоналі ноутбука, я взяв на роботі переносний, навіть кишеньковий проектор Acer K135 - на фоні нього R11 здається як мінімум сімнашкою. В тім, для вчителя такий набір буде дуже чудовим - все маленьке, легеньке - в сумочці може переносити навіть тендітна випускниця педагогічного ВНЗ без залучення сильних спеціалістів із 11-го класу.

Проектор

Ну і підведемо підсумки по ноутбуку. Що сподобалося:

  • Виконання корпуса - матеріал та якість.
  • Гарна автономність.
  • Непоганий, як для такого класу, процесор - лише в півтора-два рази слабший за мій настільний Athlon II X4 640.

Що не так:

  • Кнопка живлення поруч із регулюванням гучності.
  • Кардрідер через задній прохід. Варто зазначити, що товари в продажу можуть відрізнятися такими деталями від того, що дають на огляд. Сподіваюся, виправлять.

Особисто я хотів-би неттоп з таким залізом всередині на домашній сервер - досить проворний, тихий і економний.

Отже, на виході ми маємо непоганий легенький та добре автономний ноутбук-трансформер із досить продуктивним для свого класу процесором. Так що біжіть займати чергу і не перемикайтеся.