1. Палац Дахновських — маловідома пам'ятка архітектури в неоготичному стилі, що знаходиться в центрі України. Побудований в середині ХІХ століття полським магнатом Казимиром Даховським і слугував резиденцією його роду до приходу більшовиків.

Палац Даховських

2. Палац побудований в англійському стилі — Даховські були любителями овсянки затятими англоманами, побудували собі англійське житло, розводили англійських коней і займалися кінним спортом. Кажуть, що син Казимира — Тадеуш Даховський — вивісив в кабінеті прапор британського парашутного полку і красувався перед дзеркалом в малиновому береті.

Палац Даховських

3. Навколо палацу був розбитий парк, побудовані флігелі для прислуги та інші господарські прибудови. Але із всього цього мало що залишилося, а замість парку там тупо ліс.

Палац Даховських

4. Даховські були в хороших відносинах із селянами, давали їм роботу, боролися із п'янством, а тому під час революції палац не зазнав руйнувань. Тадеуш обіцяв, як повернеться, побудувати новий завод та перетворити Леськове на містечко, але повернутися йому не судилося.

Палац Даховських

5. Більшовики сентиментів до буржуазної архітектури не проявляли, тому в палаці був і піонертабір, і військовий госпіталь, і склад із хімією. Власне, садиба і до цих пір знаходиться у володінні міноборони, є територією військової частини, тому щоб потрапити туди, треба завчасно домовлятися із командиром.

Палац Даховських

6. Військова частина там порожня, немає геть нічого — ані техніки, ані солдатів, лише гаражі та перекошені сараї. За палацом також ніхто не стежить — і 2003 року, у зв'язку із аварійним станом, його вивели із експлуатації і зачинили.

Палац Даховських

7. Люди, які приїздили сюди років десять тому, іще могли потрапити всередину замку і наверх — звідти в Інтернеті можна знайти фотографії. Зараз це небезпечно, так як стіни починають тріскатися і з них падає цегла.

Палац Даховських

8. Кажуть, що громадськість намагалася випросити у військових цей палац, але ті не схотіли мороки із передачею, хоч самим їм він напевне теж не треба. Тому можливості проводити хоч якісь реставраційні роботи немає.

Палац Даховських

9. Хоча, сам палац таки був включений до переліку пам'яток місцевого значення щоб уберегти його від навмисного руйнування. Є різні думки, що з ним в подальшому можна було б робити, в тому числі й продати нащадкам родини Даховських.

Палац Даховських

В будь якому разі, архітектура цікава і варта відвідання — таких панських маєтків не так і багато по Україні. І на цьому в мене все. Поки я зайнятий на роботі і нових дописів скоро не передбачається. Цікавих вам пам'яток, не перемикайтеся.