1. Палац Дахновських — маловідома пам'ятка архітектури в неоготичному стилі, що знаходиться в центрі України. Побудований в середині ХІХ століття полським магнатом Казимиром Даховським і слугував резиденцією його роду до приходу більшовиків.
2. Палац побудований в англійському стилі — Даховські були любителями овсянки затятими англоманами, побудували собі англійське житло, розводили англійських коней і займалися кінним спортом. Кажуть, що син Казимира — Тадеуш Даховський — вивісив в кабінеті прапор британського парашутного полку і красувався перед дзеркалом в малиновому береті.
3. Навколо палацу був розбитий парк, побудовані флігелі для прислуги та інші господарські прибудови. Але із всього цього мало що залишилося, а замість парку там тупо ліс.
4. Даховські були в хороших відносинах із селянами, давали їм роботу, боролися із п'янством, а тому під час революції палац не зазнав руйнувань. Тадеуш обіцяв, як повернеться, побудувати новий завод та перетворити Леськове на містечко, але повернутися йому не судилося.
5. Більшовики сентиментів до буржуазної архітектури не проявляли, тому в палаці був і піонертабір, і військовий госпіталь, і склад із хімією. Власне, садиба і до цих пір знаходиться у володінні міноборони, є територією військової частини, тому щоб потрапити туди, треба завчасно домовлятися із командиром.
6. Військова частина там порожня, немає геть нічого — ані техніки, ані солдатів, лише гаражі та перекошені сараї. За палацом також ніхто не стежить — і 2003 року, у зв'язку із аварійним станом, його вивели із експлуатації і зачинили.
7. Люди, які приїздили сюди років десять тому, іще могли потрапити всередину замку і наверх — звідти в Інтернеті можна знайти фотографії. Зараз це небезпечно, так як стіни починають тріскатися і з них падає цегла.
8. Кажуть, що громадськість намагалася випросити у військових цей палац, але ті не схотіли мороки із передачею, хоч самим їм він напевне теж не треба. Тому можливості проводити хоч якісь реставраційні роботи немає.
9. Хоча, сам палац таки був включений до переліку пам'яток місцевого значення щоб уберегти його від навмисного руйнування. Є різні думки, що з ним в подальшому можна було б робити, в тому числі й продати нащадкам родини Даховських.
В будь якому разі, архітектура цікава і варта відвідання — таких панських маєтків не так і багато по Україні. І на цьому в мене все. Поки я зайнятий на роботі і нових дописів скоро не передбачається. Цікавих вам пам'яток, не перемикайтеся.