Скажіть, любі мої шанувальники мертвого холодного пікселя, а що ви робитимете, коли пропаде інтернет, а заразом ваші фейсбуки, твіттери та інстаграми? Коли електроенергія буде лише від власного генератора, а для того, щоб зняти фотографії в модному блогерському стилі "абандон" не треба буде їхати в Чорнобильську зону?

Добре, не буду вас лякати вологими мріями Дмітрія Кісєльова, але сьогодні я представлю вам дуже особливу фотокамеру, що буде з вами в момент, коли ви, ступаючи грубими чобітьми по спорожнілій вулиці, де тільки вітер ганяє радіоактивний попіл©, прямуватимете щоб увіковічнити у прекрасних знімках зародження нового життя, нової цивілізації. Я покажу вам фотокамеру судного дня!

1. Представляю вашій увазі апарат, що було створено в часи, коли попередні два абзаци були популярним сюжетом для плакатів під заголовком "Громадянська охорона". Вітайте, Зеніт Е в моєму затишному журнальчику і моя перша спроба доторкнутися до магії благородного плівкового зерна.

Zenit E

2. Коли береш в руки кофр з апаратом, відразу розумієш, що це справжній солідний Прилад, а не якась пластикова штамповка. Фотокамері 40 років і вона досі радує око своїм класичним дизайном.

Zenit E

На цю камеру необов'язково знімати. Достатньо носити її на ремінці і тихенько клацати на мобілку. Усе одно у вас на плівку нічого кращого не вийде.

3. Верхня частина чохла знімається, а нижня залишається прикрученою до корпуса гвинтом з нижнього боку.

Zenit E

Тактильні відчуття від того, що тримаєш цю штуку в руці, неперевершені. Це все одно, що помацати за цицьки мумію Нефертіті.

4. Як особливість конструкції даної моделі, в очі кидається селеновий експонометр, що дозволяло в свій час використовувати цей апарат сам по собі, але селен недовговічний, тому стрілка заміру експозиції абсолютно нерухома.

Zenit E

А звук. Це тепле механічне ні з чим незрівнянне клацання дзеркала. Іще, іще клацай, так.

5. В комплекті нам дістався об'єктив Індустар 61 Л/З із фіксованою фокусною відстанню та максимальною діафрагмою f/2.8.

Zenit E

Фікс, полтос, 35 міліметрів, мануал. Ці слова пестять вуха поважного фотосноба та худого хіпстера. Це все ви бачите перед собою.

6. Пишуть, що цей об'єктив є одним із найкращих серед радянської оптики і його можна прикрутити через перехідник до сучасних фотокамер та отримати чудові результати.

Zenit E

Об'єктив зібрано за схемою Vario Tessar, на ньому два кільця - діафрагми та фокусу і шкала глибини різкості між ними. Фокус-асистентів ніяких немає, клинців Додена також не передбачено, фокусуйтеся як знаєте.

7. Саме прикрутити - ніякого байонету, тільки різьба, тільки хардкор. І забудьте ви про цю вашу буржуйську стрибаючу діафрагму - якщо ви її закриєте, то у видошукачі просто нічого не побачите.

Zenit E

Зверху можна виставити витримку, зліва експокалькулятор та ручка перемотування, справа важіль затвору та лічильник кадрів. Все вручну, ніякої електроніки, ніяких батарей і страху за те, що вони сядуть у самий потрібний момент.

8. Якщо ви взагалі у видошукачі щось побачите - він покриває близько 60% кадру, тому фотографу треба думати перед кожним знімком. Ця камера змушує думати, так.

Zenit E

Як я казав, фотокамера спонукає думати над кожним кадром - в результаті, ви не знімаєте якоїсь маячні. Плівки на 24 кадри мені вистачило більше, ніж на місяць, тоді як на цифровик за день я наклацував удесятеро більше.

9. Колись плівка коштувала копійки і проявляли її безкоштовно в тому магазині, де її купуєш. Зараз це задоволення для дуже захоплених ентузіастів. Ви не бійтеся, що я почну знімати на плівку і чморити цифровиків. Окрім того, що це затратно, так мені, як цифровому блогеру, ще й не потрібно - усе одно для публікації треба сканувати. Але це просто дуже цікавий досвід.

Zenit E

Для повного враження, ось вам коротеньке відео із фотокамерою.

10. Так як вбудований експонометр вже давно не подає ознак життя, довелося розшукати зовнішній - Сердловськ 4, що працює на фотоелементах, а тому цілком живий. Я порівняв його показники із вбудованим експонометром мого Nikon і отримав притомні результати. В цілому по експозиції я завалив лише пару кадрів.

Zenit E

Він потребує трьох батарейок і, благо, в комплекті виявився адаптер на формат АА. Ну і нудна, просякнута хлороформом, інструкція.

11. Принцип дії простий - є три шкали, на одній треба виставити ескпопоправку (в більшості випадків 0, ззаду є табличка із можливими значеннями), на другій - чутливість плівки за ГОСТом, або в DIN'ах (перевести з ISO не проблема), і, натиснувши кнопку, зловити момент згасання/загоряння індикатора і на третій шкалі обрати бажану експопару. Звісно, не забувши навести прилад на об'єкт зйомки.

Zenit E

Відео процесу додається:

12. Ну а тепер до зйомки. Звісно, я не мав ілюзій щодо того, що відразу отримаю шедеври. Я розумів, що як дитя цифрової епохи, залишившись один на один із повністю мануальною камерою, не зможу зробити прекрасні світлини з першої катушки. Іще, можливо із за того, що старий апарат вже не працював належно, або тому, що я такий криворукий, траплялися різні артефакти на знімках, як от накладання сусідніх кадрів.

Zenit E

13. Або взагалі мультиекспозиція. Зараз це модний тренд у всіляких хіпстерів, накладати пару кадрів, проте я не того добивався.

Zenit E

14. З фокусом біда. Зблизька фокусуватися було геть погано, на п'яти і більше метрів тільки можна було зняти чітку картинку.

Zenit E

15. На вулиці вдень можна було зняти чітку нормальну фотографію. Передача кольорів якась незвична, але технічно нібо нормальне фото.

Zenit E

16. Тобто, знімати пейзажі та архітектуру цілком навіть можна. Простий фікс дає гарну картинку.

Zenit E

17. Більше того, плівка має великий динамічний діапазон, тому при оцифровуванні можна погратися і витягнути всі деталі.

Zenit E

До слова, в мене залишилася іще одна котушка, яку я вже не став заряджати у Зеніт, можливо знайду іншу фотокамеру, бажано більш свіжу і в кращому стані.

18. А деякі знімки так взагалі вийшли дуже цікавими.

Zenit E

Як бачите, магія благородного плівкового зерна так просто не дається - її треба опанувати, магами не народжуються. І це стало для мене дуже цікавим досвідом.

А на цьому в мене все, в найближчі тижні вас чекають круті ноутбуки та майстер-клас від волохатого фотографа. Не перемикайтеся.