Трансфокація - це зло!
Диявол спокусив Єву зум-об'єктивом.
За цей гріх люди отримали страждання у вигляді нечітких знімків, аберацій та віньєтування і мучаться цим понині.
1. Fujifilm убереже вас від спокуси та страждань із фотокамерою Fujifilm X100 T. T означає третя, до цього були X100 та X100 S.
Отже, сьогодні в моєму блозі повернення до класики - познайомимося із характеристиками, дизайном та перевагами цієї фотокамери. Всі фотографії можна збільшувати.
2. Fujifilm X100 T - компактна бездзеркальна камера із незмінним об'єктивом з фокусною відстанню 23 мм, що є еквівалентом 35 мм для повного кадру. Щось таке я вже таке бачив - років п'ятнадцять тому в мене була мильничка Samsung із примітивним об'єктивом без трансфокації та зі сталою діафрагмою. Але це не мильничка.
Півтора роки тому, коли я купив телевика, Івась Тарасик тролив мене в коментарях, заявляючи, що довгі скельця то для слабаків і справжні чоловіки збільшують зображення в кадрі ногами. Івасю, отримуй, ця фотокамера безумовно тобі сподобається.
Дещо незвичні характеристики. Електронне начиння дещо нагадує Fujifilm X-T1, з яким ми вже знайомі. Зокрема, ми бачимо дуже схоже меню та принцип керування фотокамерою. Для ніконістів та кеноністів потрібно звикати, але якихось нелогічних моментів я не побачив. Корпус металевий, проте легенький, все-ж немає всілякого непотребу типу дзеркала, пентапризми та складного багатолінзового об'єктива.
3. Корпус виявився більший, ніж видавався на фотографіях - за висотою він як мій Nikon D5100, тож пальці вільно поміщаються на правій частині і можна знімати однією рукою, проте відсутність хвату не дає легко змінювати таким чином параметри зйомки. На передній панелі ми бачимо незмінний об'єктив з кільцями діафрагми та ручного фокусування. Кільце діафрагми має виступи, за які його зручно крутити.
Коло об'єктива ми бачимо підсвічування автофокуса, вбудований спалах та важіль, схожий на таймер у Зенітах, проте це не таймер - це перемикач режимів видошукача, про який розповім трохи згодом.
4. Із елементів керування зверху ми бачимо кнопку затвору суміщену із важелем вмикання та різьбою для механічного тросика, диски вибору витримки, експопоправки, та функціональна кнопка. Диску вибору режимів, як і в інших камерах Fujifilm, немає.
На задній панелі справа командний диск, кнопка Drive, що дозволяє перемикати режим зйомки кадрів, блокування автофокуса та автоекспозиції, кнопка швидкого меню, група кнопок навігації та меню і кнопка повернення і режиму дисплея. В принципі, нічого нового. Командний диск також має вбудовану кнопку, що вмикає фокус-асистент або збільшення при перегляді фотографій і це зручно.
5. Ліворуч кнопки вмикання оптичного видошукача, перегляду фотографій, видалення та WiFi. Для останніх двох в режимі зйомки можна міняти функціонал. Також справа важіль перемикання режиму автофокуса - до неї легко звикнути.
Видошукач не такий крутий, як у X-T1, в тім і камера простіша. В загалом, функціонал можна змінити аж для семи елементів керування і це мені подобається.
6. Кришечка для виходів пластикова жорстка і зручніша, ніж гумові. Маємо USB, суміщений вхід для мікрофона із дротовим пультом та USB.
7. Знизу гніздо для штативу та кришка для батареї та карти пам'яті. Акумулятор на момент зйомки заряджався, тому його тут немає. До речі, Fujifilm-Україна дає апарати з флешками на тест і я запустив photorec щоб подивитися, хто що назнімав до мене. Але свої знімки пошредив перед тим, як віддавати, оскільки розбирався з роботою фотокамери у себе в помешканні.
8. Тепер до видошукача - він за конструкцією оптичний, проте у віконце проектується додаткове зображення - це може бути інформація про режими зйомки, сітка та віртуальний горизонт, так і фокус-асистент. Режими роботи перемикаються важелем на передній панелі, а також кнопкою під окуляром.
9. Тепер давайте знімати. Висновок про схожість електронного начиння із Fujifilm X-T1, серед іншого, на підставі однакових матриць та якості знімків з них. ISO 1600.
10. ISO 3200, іще немає чого дивитися.
11. ISO 6400, теж робоча.
12. ISO 12800, шуми є, але незначні.
13. Уже на 25600 втрачаються деталі, проте для інтернету зійде.
14. Ну і ISO 51200 то вже на крайній випадок.
15. Тобто, знімати фотокамерою в сутінках дуже навіть можна.
16. Світлі об'єктиви із фіксованою фокусною відстанню називають портретними. Давайте знімемо портрети.
Портрети виходять чудові, якщо гарно сфокусуватися, то знімки можна розглядати під мікроскопом, все чітко без аберацій та іншого неподобства.
17. Проте автофокус виявився не настільки розторопним, особливо після швидкісного Nikon 1 V3, оглянутого напередодні, тому швидко знімати з льоту не вийде. Можливо я іще не звик до керування, бо при зйомці портретів, фокусуючись по одній точці, трішки хибив. Іще варто прийняти до уваги, що діафрагма f/2 робить малу глибину різкості, тому з фокусом треба бути точним.
18. Ну і боке - можна знімати об'єкти дуже зблизька і красиво розмивати фон. Якщо у вас багато часу, фокусуйтеся вручну із фокус-асистентом.
Тепер підведемо підсумки. Fujifilm X100 T - фотокамера не для широкого загалу. Для початківця вона буде складною, для професіонала - обмежена в сюжетних можливостях через сталу фокусну відстань. Утім, колись знімали на фікси, зараз знімають на телефони і нічого, живуть якось.
Що я точно розумію - апарат не для швидкої та інтенсивної роботи. Проте якщо у вас є час і бажання творити, то Fujifilm X100 T дозволить вам легко робити чудові знімки, знімати якісні портрети та невеликі об'єкти із дрібними деталями. Класичний дизайн привертає увагу, може доповнити ваш образ в купі з хіпстерськими окулярами та сорочкою в клітинку. На сьогодні в мене все, не перемикайтеся.