Відпочинок в Карпатах може мати не тільки рекреаційну мету, а-й науково-пізнавальну. Сьогодні я покажу вам це на прикладі цікавих уроків хімії, що проводилися на природі, неподалік від селища Ділове, Рахівського району — там, де "центр Європи". Звісно, всі хімічні реакції будуть детально розписані і пояснені, зовсім не обов’язково бути хіміком, щоб зрозуміти те, що тут написано. Отже, діти, не перемикайтеся зараз буде урок хімії.

Вода

1. Йдемо до лабораторії — знаходиться вона у дуже живописному місці, де проходить стара залізниця, за яку я писав у минулих дописах. Яскраве передобіднє Сонце підсвічує навколишні, порослі лісами гори, створюючи дуже контрастну та насичену картинку.

Гори Закарпаття

2. Ось тече холодний і чистий струмок — він вказує нам, що ми вже близько до цілі. Без струмка лабораторія функціонувати не може.

Гірський струмок

3. Ось ємність з дигідрогену монооксидом — в ній відбувається хімічна реакція.

Басейн з рибою

4. Для утворення реакції потрібно вкинути певну тверду речивину — я думаю, що це карбід кальцію, але я в хімію вивчав погано.

Корм рибі

5. Ось відбувається бурхлива реакція в місці контакту каталізатора із дигідрогену монооксидом.

Форель їсть корм

6. Вчитель хімії проводить демонстраційний дослід — занурює у рідину металеву затравку у вигляді гачка.

Ярко рибалить

7. Видно, як у середовищі дигідрогена монооксиду відбувається кристалізація салмонідів

Форель у воді

8. Вчитель витягує затравку із кристалом салмоніду.

Ярко зловив форель

9. До дошки виходить учениця і повторює дослід. Вона гарно підготувалася до уроку.

Тереза рибалить

10. Як ви вже зрозуміли, на знімках — форельне господарство. Salmonidae — латинська назва підсімейства лососевих, до яких належать форелі. Дигідрогену монооксид — одна із хімічних, мало вживаних, назв води, що була використана у псевдонауковому розіграші.

Басейн з рибою

11. Ряд басейнів із фореллю — від мальків до дорослих особин, з’єднані трубами — форель живе у чистій, холодній проточній воді.

Басейни з фореллю

12. Гарні краєвиди, безумовно, сприяють розведенню великої та смачної форелі. Ви можете попросити, щоб вам її наловили, можете не упустити таке задоволення самі, в будь-якому разі ціна щось 60 чи то 70 видатних українських діячів за кілограм. Щоправда, прямо на місці приготувати можливості немає. Я, чесно кажучи, не любитель риби, а, тим більше, річкової, тому не ловив, а обмежився фотографуванням.

Басейни з рибою і краєвид

13. Але ми, по дорозі назад, заїхали пообідати у ресторанчик, де нам форель приготували. Ось і результат хімічних реакцій.

Форель на блюді

Ось і все, урок закінчено, до побачення.