Три дні тому відбувся офіційний випуск Windows 10. Я вже писав, що пробував її пробну версію, проте встановив я її на комп'ютер, за яким сам мало сиджу, тому огляду так і не написав. Але цього разу оновлення прийшло на ноутбук Acer Aspire V Nitro з Windows 8.1, на якому я постійно топчу клавіші - тому вирішив і спробувати.

1. Почалося все з віконця, що вилізло іще в червні з пропозицією "Хочеш Windows 10 на халяву?" Я погодився і віконце сховалося в системний лоток - в ньому можна було почитати, чому-ж ця десятка така хороша і що мій комп'ютер її потягне.

Анонс

Під катом читати, що з того вийшло.

2. Настало 29 червня, а очікуваного оновлення немає. Ну, подумав я, сервери перевантажені, трішки зачекаємо. Зачекав до наступного дня, але оновлення так і не з'явилося. Тут я помітив, що на системному диску десь пропало декілька гігабайт місця. Увімкнувши показ прихованих файлів, побачив в корені папку із характерною назвою та характерним розміром. Так воно вже завантажене! Де оновлення?

Папка

3. В папці характерний інсталятор Windows, який, щоправда, напряму запускатися не схотів. Я поліз до служби Windows Update і виявив, що було декілька невдалих спроб системи зробити мені радість.

Інсталятор

4. За кодом помилки я знайшов, що не один такий безталанний і на офіційному форумі Microsoft пропонували очистити робочу папку служби оновлення, щоб спробувати заново. Я так і зробив, але знов отримав помилку. Ні, не так - воно перекачало заново ці 6 гігабайт, спробувало їх розжувати, але зазнало невдачі. Копняки не допомогли і я натрапив на іще один варіант - утиліту Media Creation Tool від тих-же Майкрософтів.

Завантаження

5. Утиліта мені запропонувала на вибір синю або червону пігулку зробити завантажувальну флешку, або встановити Windows 10 прямо зараз. Я натиснув зараз, програма начхала на ті файли, що качала служба оновлення і почала все заново.

Але детектив на цьому не скінчився - завантаживши інсталятор, утиліта сказала - "Я твой дом труба шатал викину всі твої програми, залишу тільки файли, бо поточна мова системи і та, що буде встановлена, відрізняються." Я закрив Media Creation Tool, змінив мову на англійську і спробував знову. Знову воно стало закачувати всі файли і по закінченню знову сказало, що потре всі мої програми. Ну і дідько з ним, я натиснув Встановити.

Встановлення

6. Далі детектив закінчився, екран встановлення виявився досить красивим. Напевне, після виходу вісімки, дизайнерам в Microsoft оголосили догани, тому новий Windows не ріже очі. Далі слідувало початкове налаштування - там, wi-fi, приватність, авторизація в обліковому записі Microsoft і тут воно мені сказало "І знову привіт" - це нагадало пластилінових злиднів із мультфільму Злидні, які, знову потрапивши до Петра до дому, зі словами "И снова здрасьте!" взялися все громити.

Привітання

7. Що-ж, входимо. Вгадайте з першого разу, якою мовою воно мені встановило систему. Вам у цьому допоможуть ілюстрації. Якого дідька Media Creation Tool вішав на вуха лапші про те, що мова відрізняється? Підозрюю варіант про те, що як на українську, так і на англійську локалі існують декілька варіантів з різними назвами, тому воно вважало мови різними.

Вхід

8. Якихось кардинальних змін розробники уже не роблять, намагаються переходити плавно від старого до нового, видно, задовбалися вигрібати з офісу гнилі помідори. Як і у вісімці, інтерфейс системи складається із класичного віконного і Метро, що тепер теж віконний, хоча можна перемкнутися в режим планшету, тоді буде в повний екран. Переробили метрошну панель налаштувань і перенесли до неї деякі речі із класичної панелі керування. Досить непогано, дещо схоже на те, що можна бачити в Linux, проте, поки, не достатньо повнофункціональне, доводиться залазити у стару панель.

Панель керування

9. Стару панель керування приховали - раніше вона викликалася кнопкою із Мого комп'ютера, тепер доводиться робити так:

Класична панель

10. Я встановив месенджер і хотів, за старою звичкою, налаштувати системний лоток так, щоб його значок ніколи не був прихованим. Але звично через контекстне меню цього зробити не вийшло - розробники перенесли налаштування до нової панелі керування і я ледве його там знайшов, хоча, розташоване воно ніби і логічно.

Сповіщення

11. Ну, так, повернулося меню Пуск. Воно тепер схоже на Lancelot у KDE4 - можна міняти розмір (можна і в повний екран, як у вісімці) і виставляти потрібні програми у швидкий доступ, групуючи як зручно. А ще в нього з'явилося корисне контекстне меню. І так, MS Office - тріал 2016-й на 120 днів.

Меню Пуск

12. Але все-ж добре, що встановлювач Windows викинув всі старі програми - заразом пішов до грубки весь фірмовий прелоад від Acer, а, також, криві драйвери на тачпад. Так, тачпад став працювати нормально! І wi-fi поки не вилітав. Якщо у вас ноутбуки Acer з вісімкою, ставте десятку. Чиста система заважила щось із 12 чи 13 гігабайт, що навіть менше, ніж у папєрєдніків. Видно, розробники почистили та повикидали старий мотлох із системи, проте, все-ж авгієві конюшні старого коду навряд чи хтось розгребе. Яскравий приклад - колекція системних іконок, де можна побачити нашарування із усіх епох, починаючи із Windows 95, якщо не раніше.

Фігня

В цілому, якби я не витратив час на копання системи оновлення Windows 8, а відразу взяв Media Creation Tool, то не мав би ніяких проблем. Поки враження позитивні, є деякі дрібні зміни, до яких треба звикати, є деякі несумісності із старими іграми, але, в цілому, можна користуватися. Побачу, якщо стабільно працюватиме на ноутбуці, доки він у мене, можливо, придбаю на настільний комп'ютер замість тестової версії. Якщо в наступні пару тижні не плюватимуся, значить, можете пробувати самі. На цьому в мене все і пам'ятайте, що Майкрософт-компанія завжди думає, як вас краще зробити!