Село Косма́ч Косівського району розкинулося у широкій долині між невисокими покутсько-буковинськими Карпатами. Це один із основних осередків гуцульської художньої культури та історії. Знаходячись осторонь від генеральної туристичної лінії Яремче-Ворохта-Буковель, воно є досить незатоптаним та небоянним.

Ранковий Космач

Село дуже величезне, найбільше в Україні (а Микуличин?!!!). Розкидане по схилах навколишніх гір і має аж 32 присілки, що плавно перетікають в сусідні села зі східної, південної та північної сторони. Така собі гуцульська агломерація. В Космачі є 7 шкіл (із них лише одна І-ІІІ ступенів, решта І або І-ІІ), школа мистецтв та 4 церкви (добре, що не навпаки).

Ранковий Космач

Асфальтований центр виглядає сучасно, присутні великі помпезні хати, а ближче до присілків село набуває традиційного гуцульського вигляду із дерев’яними будинками. І, ясна справа, ніяких доріг — асфальт для слабких духом.

Обжиті схили

В долині тече річка Пістинька і до неї велика кількість річечок та потічків, є багато водоспадів. Іноді напрямок такої річечки збігається із напрямком вулиці — можна хоч ноги від бруду помити.

Водоспад

Тут живуть люди, лунає музика, пасеться худоба, гавкають на нас собаки. Гадаю, відома у вузьких колах комп’ютерна гра Spin Tires це про гуцульщину.

Напрямок

Типова класична, без понтів, дерев’яна гуцульська хатка.

Архітектура

А це місцевий клуб у асфальтованому центрі. Я б у такий ходив, не те, що у нас радянського зразка будинки культури

Будинок культури

Мозаїка в центрі. Примітивненько, але виглядає непогано.

Фреска

Православна церква святих Петра і Павла. На розі зліва висить матюгальник

Церква Петра і Павла

Грекокатолицька Святої Трійці. Архітектура геть як у попередньої, лише верхи не золочені.

Церква Святої Трійці

Перейдемо до місцевої культури. Космацька писанка. Малюється на сирому яйці, що, за потреби, видувається. Я на сувеніри не ласий, тому не купував.

Писанки

Міні-музейчик Михайла Дідишина із всілякими предметами гуцульської старожитності. На перший погляд — завішаний мотлохом сарай.

Музейчик

Власник цього добра демонструє збірку гуцульських узорів вишиванки. Хоче видати з цього книгу. Зичимо йому сил та натхнення це зробити.

Книга вишиванок

На другий погляд враження не міняється — повен сарайчик старого мотлоху, схожого на сувеніри. Всередині тісно, тому можливості усім розповісти про експозицію немає. Чому б не зробити нормальний музей в будинку культури? (питання риторичне)

Експонати

Творчість власника музею. Що вам це нагадує?

Асоціації

Місцеві вулики.

Вулики

Йдемо до майстра шкіряних виробів. Гуцульські лабутени — постоли. Для повсякденного носіння, звісно, не придатні, але для святкових заходів саме воно. Люба щаслива, після вчорашнього сходження на гору Ґреґіт по буреломах та грязюці має моральну компенсацію.

Постоли

Місцевий варіант гуцульського весільного вбрання. На молодих багато ручної роботи (але не все, частина машинна), по вартості можна купити автомобіль, можливо й новий.

Одяг молодят

Я не любитель яскравого та кричущого, але в традиційній культурі весілля раз в житті, можна й відірватися і покричати.

Деталі одягу

На останок — майстерня музичних інструментів. Справа цимбали, по центру трембіти різних калібрів, є навіть розкладна. Всім туристам розказують, що перед грою трембіту із середини треба змочити горілкою, тоді виникає питання, що робити з музикантом. На задньому плані, коло гармоні, різні свистілки-сопілки і дримба. Знизу справа бубен із телячої шкіри.

Музичні інструменти

У дворах значно більше господарства, ніж у Наддніпрянщині. Хати стоять не щільно, особливо в присілках, є куди виганяти худобу. Хоча, овець на літо віддають на полонину, само собою.

Півень

Ну і двома низенькими гуцульськими кониками завершую розповідь про Космач. А в наступній частині буде вилазка в гори — Лисина Космацька та Ґреґіт. Не перемикайтеся.

Коні