У цьому випуску я поділюся своїм досвідом із використання інформаційних технологій для підготовки до подорожі та під час її проведення: як по горах, так і по рівнинній території. Він включає в себе як онлайн-сервіси, так і додатки, що працюють автономно, без підключення до інтернету. Мій перелік не є вичерпним — я знаю, що існую багато інших рішень.

Навігація в поході

Застереження

Навіть найдосконаліша навігація не скасовує потреби мати певний досвід подорожей чи походів, користуватися мозком і дотримуватися правил безпеки в горах, особливо взимку. Ніяка програма не врахує можливі завали в лісах, затоплення, різкі зміни погоди, щорічні зміни русел Стоходу чи знищену напередодні колибу.

Завали

Необхідне обладнання

Все, що описане в даному випуску, виконується на комп’ютері (Windows, Linux, MacOS) та на Android-смартфоні. iPhone ніколи не користувався — знаю лише, що деякі програми мають на нього версії, ось і все.

У 2017 році читав, що смартфони із чипами Qualcomm Snapdragon швидше обраховують поточне положення GPS без доступу в інтернет (холодний старт), то ж із тих пір використовую саме такі моделі. Зараз ситуація могла змінитися — як із цим в актуальних кристалів Mediatek Helio, Huawei Kirin чи Samsung Exynos — не знаю. Теперішній мій телефон працює на Snapdragon 870, позиція обраховуються максимум хвилину (в самих несприятливих умовах), а зазвичай до десяти секунд — а то і миттєво.

Також мій досвід не включає в себе використання туристичних навігаторів Garmin, хоча колись навіть збирався собі такий купити.

Ну і паперові мапи від фундації “Карпатські стежки”. На них можуть бути об’єкти, не позначені на електронних, наприклад зони відпочинку з лавами та столиками на підйомі від Шибеного до Марічейки, чи деякі джерела.

Порівняння

Також ці мапи використовуються як резервний засіб навігації під час походу. Компас був додатком, але я його загубив на Волині.

Колода карт здорової людини

Підготовка до подорожі

Перед виходом в гори — обов’язково вивчіть маршрут. Візьміть карту і подумки пройдіться від початку до кінця — подивіться, які там будуть підйоми, які навколишні вершини, де місця відпочинку та джерела, тощо. Тоді вам буде легше орієнтуватися на місцевості, в тому числі й візуально. А якщо маршрути не дуже популярні, рекомендую поцікавитися у туристичних спільнот стосовно особливостей проходження.

Ознайомлення з маршрутом

При підготовці до подорожі я можу використовувати Google Maps та Google Earth. Мій інтерес до цих сервісів у тому що вони показують фотографії, залишені користувачами із прив’язкою до певної місцевості. Іноді дозволяє вичепити цікаві, проте маловідомі об’єкти. Також є панорами, що дозволяють наперед зорієнтуватися, що і куди.

Гуглокарти

Побічним продуктом гуглових мап є Google My Maps, що дозволяють створити власну мапу із власними позначками — наприклад я так позначив усі мої подорожі. Цією картою можна поділитися із компаньйонами і вони зможуть її прокоментувати, чи внести свої зміни.

Раніше я користувався сервісом OpenStreetMap, проте їх чисті мапи малоцікаві. Від них є різні цікаві похідні, як от Mapy.CZ — тут додані шари із горизонталями, туристичні маршрути та точки інтересу.

Mapy.CZ

Mapy.CZ вміють добре та зручно прокладати маршрут для велосипедистів та пішоходів. Для велосипедистів існують варіанти “шосе” та “МТБ”, але немає варіанту “гравійник”, тож доводиться дуже сильно коригувати прокладений маршрут вручну.

Мапа на ілюстрації нижче інтерактивна, є вставкою із сервісу Mapy.CZ:

Для пішохода є режими “турист”, коли для прокладання маршруту віддаються переваги маркованим стежкам, і “найкоротший”. Горизонталі дозволяють приблизно оцінити крутість підйому. Крім того, сервіс вміє будувати профіль шляху, по якому можна також визначити крутість підйомів та спусків, приблизно порахує перепади висоти. Підведіть курсор до точки на маршруті — він покаже його на профілі і навпаки. Тільки врахуйте, що картинка може бути сплюснутою через обмежене місце на екрані.

Профіль висоти

Для точок інтересу (POI) користувачами може бути завантажена якась додаткова інформація та фотографії, проте в більшості її немає. Тож я поглядаю в Google Maps за додатковою інформацією.

Готові маршрути можна експортувати в GPX, ділитися ними через посилання або й вставляти на сайти. Тож останнім часом гірський туризм планується саме за допомогою Mapy.CZ.

Експорт карти

Навігація під час подорожі

Перед виходом в гори, де буде слабке покриття стільникової мережі, або не буде його зовсім, рекомендую вимикати всі інтернет-залежні сервіси — Facebook, Viber, Telegram, Instagram, тощо. Всі соціалки та месенджери. Зверху вам навряд чи вдасться ними нормально скористатися, а батарею вони висадять добре. І заряду вам може, зненацька, вистачити на пару днів.

Для навігації в подорожі в мене є два додатки — той самий Mapy.CZ та OSMAnd. Обидва безкоштовні, переважно я використовую перший.

Мобільний додаток

Він завантажує вибрані мапи в пам’ять смартфона, тож може працювати повністю автономно і без інтернету. Так само гарно прокладає маршрути, рахує профілі висот, відстані та приблизний час ходу. Він досить легкий і швидкий, нормально працюватиме на не самих швидких телефонах. Єдине, що в автономному режимі не буде, звісно, додаткової інформації по точках інтересу.

Завантаження мап

Додаток також містить трекер та може зберігати точки і маршрути — проте для цього треба реєструватися. Іще є якісь функції для автомобілістів, але їх я не пробував.

Встановити Mapy.CZ легко для Android та iOS.

OSMAnd (OpenStreetMaps for Android) працює схожим чином, але значно “важчий” — займає більше місця в пам’яті і працює повільніше, вимагаючи швидшого процесора у смартфоні для комфортної роботи. Він трохи гірше малює карти на екрані, тож я для навігації його переважно не використовую. Але це комбайн і я його тримаю в себе із-за деяких функцій, недоступних у попередньому додатку.

Мобільний додаток

По перше, це можливість зберігати маршрути та точки без реєстрації.

По друге, це вимірювання та показ поточної швидкості, висоти над рівнем моря та напрямку. По ньому можна визначити азимут на потрібний об’єкт та відстань по прямій до нього. Я цим дуже не часто користуюся, але якщо хочу дізнатися, а що то за гора на горизонті, то корисна штука.

Інструменти

Туристичні стежки та горизонталі тут теж є, проте додаток дуже погано справляється із прокладанням пішохідних маршрутів.

OSMAnd містить багато додаткових функцій, якими я не користуюся. Він теж уміє записувати маршрути. Має можливості для редагування мап — OpenStreetMaps як Wikipedia, тож ви запросто можете додати якусь відкриту вами стежку чи місце для всіх. Є морські мапи, лижні і ще багато всього.

Плагіни

Встановити OSMAnd теж легко, для цього є три варіанти — офіційний безкоштовний додаток, в якому є обмеження на 10 завантажень локальних мап, офіційний платний додаток (чому би й не підтримати розробників, то недорого) без таких обмежень та неофіційна безкоштовна версія із відкритим вихідним кодом, доступна через альтернативний магазин F-Droid (ті, хто на iPhone, цього варіанту не мають).

Є іще декілька популярних додатків. Maps.ME я не використовую, бо воно мейлру, крім того не має у себе маркованих маршрутів. А ViewRanger пробував використовувати, але чомусь він мені не зайшов, хоча теж багатофункційний.

На цьому все, а вам ніколи не блукати. Не перемикайтеся.