Всі звикли, що Nikon — це велика чорна дзеркалка. Важка, ергономічна, надійна, гарно знімає, має великий парк оригінальної і сумісної оптики та аксесуарів. Звісно, вони випускали й лінійку Nikon 1, камери в якій мають свої цікаві сторони — але вона стоїть окремо і не дуже зайшла. Тому цього разу виробник підійшов дуже серйозно до створення нових бездзеркальних камер і напередодні влаштував пафосну всесвітню презентацію нового сімейства фототехніки Z-system: байонет, фотокамери та об'єктиви.

Z-system

На презентації було заявлено, що випуск нової лінійки фототехніки є початком нової епохи в історії компанії, так само, як поява байонету F-mount у 1959 році та першої професійної цифрової камери Nikon D1 у 1999. Тобто, вони збираються серйозно і на довго розвивати систему. Так що дзеркалки відходять у минуле вже офіційно.

Що таке Z?

Основна фішка системи в новому байонеті Z-mount, що має внутрішній діаметр 55 міліметрів, а короткий робочий відрізок лише 16 міліметрів. У F-mount відповідно 44 та 46,5 міліметри. Це дозволить легко створювати об'єктиви із високою роздільністю та світлосилою.

Сама презентація вийшла досить пафосною та з відеоефектами на великому екрані. На сцену вийшов топ-менеджмент Nikon і розповідав промови про філософію компанії та їх прагнення зробити всім краще. Звісно, була й технічна інформація, але заради неї довелося переглядати більше години відео.

Цього разу Nikon вирішили не буцатися на ринку із цілим гуртом кропів та дюймовочок (Panasonic, Olympus, Fujifilm, навіть Canon), а відразу сказали — Sony, посунься. Дві нові камери лінійки — Nikon Z6 та Z7 мають повний кадр. На вигляд камери ідентичні — форма та розміри корпусу і розташування органів керування в них однакове. Розрізнити можна лише за назвою моделі на передній частині корпусу.

Z-cameras

Дизайн та ергономіка

Не зважаючи на нову систему, Nikon зберіг ергономіку своїх дзеркальних камер. Органи керування дуже схожі на ті, що в дзеркальних фотокамерах — не доведеться довго звикати до нової техніки. Маса нових камер, звісно, менша за професійні моделі Nikon, проте різниця не дуже велика. Z7 та Z6 важать 675 грам із батареєю та картою пам'яті. Габарити теж трохи компактніші. Nikon обіцяє такий же захист від пилу та бризок, як в D850.

Nikon Z7

Обидві камери мають 3,2" поворотний сенсорний дисплей на 2,1 мільйонів точок та електронний видошукач на 3,8 МП із збільшенням 0,8х. А це солідно — вбудований кінотеатр у Fujifilm X-T2 має лише 0,77х. Також присутній верхній інформаційний дисплей, джойстик вибору автофокусу та два командних диски — як в кращих будинках Парижу.

Nikon Z7

Засмучує наявність лише одного гнізда для карт пам'яті (формату XQD) і це основний пункт обурення користувачів.

Функціонал та характеристики

Nikon додав у нові моделі п'ятиосьову внутрікамерну стабілізацію, яка може працювати в парі із VR об'єктива, так і самостійно. Обіцяють компенсацію до 5 стопів — як в Olympus.

Попри однаковий зовнішній вигляд характеристики в них відрізняються і суттєво різниться ціна. Дорожча Nikon Z7 має матрицю на 45,7 мегапікселі та розмір зображення 8256 x 5504 точок, у доступнішої Z6 24,5 мегапікселі і 6048 x 4024 точок. При цьому, Z6 дозволяє виставляти більші значення ISO — в діапазоні від 100 до 51200 і від 50 до 204800 в розширеному режимі. Z7 оперує в діапазоні 64-25600 та 32-102400 відповідно. Можливо, це пов'язано із меншою щільністю пікселів.

Також цікаво зазначити, що доступніша камера має більшу швидкість серійної зйомки — 12 кадрів за секунду максимальна, 9 при зйомці в 14-біт NEF, тоді як у старшій моделі ці значення заявлені на рівні 9 та 8. Це також можна спробувати пояснити тим, що оперувати 45-мегапіксельними картинками важче. Але чим пояснити, що Z6 має трохи ширший діапазон експонометра — від -4 до 17 ступенів проти -3 у Z7, не знаю.

Кількість точок автофокусу — 493 та 273, що радує і на цьому різниця в характеристиках між Z7 та Z6 закінчується. Утім, діапазон чутливості датчика автофокусу поступається останнім дзеркалкам Nikon — лише одна точка бачить при -4 ступені, решта — -1 та -2.

Nikon Z7 та Z6 навчилися фокус-стеку, що дозволяє змінити точку фокусування після того, як знімок було зроблено. Таке я вже бачив у Panasonic, корисна річ.

Трохи не радує автономність камери — вона на рівні простих бездзеркалок. Проте батарейний блок на підході.

Зйомка відео

В нових камерах завезли серйозну зйомку відео. При 4К ви отримаєте лише 30 кадрів за секунду, проте із повного кадру. При FullHD можна мати уже 120 к/с. Камера вміє таймкод для синхронізації із зовнішніми пристроями. Підтримується також зйомка сирого відео в N-log та субдискретизацією 4:4:2 (тут Panasonic напружився). Проте в такому режимі неможливий запис на внутрішню карту пам'яті, а лише на зовнішній рекордер через HDMI (Panasonic полегшено зітхнув).

Сумісність із класичною оптикою

Nikon не стала розривати зв'язків із попередньою успішною F-системою. Окрім того, що нові камери контактують із наявною периферією, є можливість користуватися великим парком об'єктивів за допомогою перехідника FTZ. Він продається окремо і робить габарити камери як у дзеркалки. Щоправда, викрутки в перехіднику немає — олдфаги, звикайте до вбудованого мотора, або крутіть фокус самі.

FTZ adapter

З перехідником нова бездзеркалка стає зовсім схожою на дзеркалки середнього рівня типу D7500. Перехідника навпаки (нове скло, стара тушка), думаю, не буде — бо Z-лінзи із коротким-коротким робочим відрізком не дістануть до матриці десь в глибині дзеркального корпуса.

FTZ adapter

Нова оптика

Разом із новими фотокамерами Nikon показали три об'єктиви нової системи: фікси на 35 та 50 міліметрів із діафрагмою 2,8 та універсальний зум 24-70 із f/4. Вони мають електронне кільце, призначення яких можна міняти.

Z-lenses

Проте цікавим є анонс унікального об'єктива NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct. Nikon уже колись використовував Noct™ для свого дуже світлого скла на f/1.2, а тут аж 0.95! На корпусі об'єктива є функціональна кнопка L-Fn та дисплей, знову згадую Olympus.

Noct lens

Судячи із того, що об'єктив має своє власне штативне гніздо, він вийде досить важким і коштуватиме великих грошей. На всяких рюморсах називали ціну в $6000, проте їм не варто вірити — вони пророкували, що перехідник FTZ йтиме в комплекті із новими камерами, тож їхня Ванга несправна.

Camera with Noct lens

Висновок

Останній оплот великих чорних дзеркалом — Nikon — серйозно взявся за бездзеркальні камери. Nikon Z7, перехідник та перші об'єктиви нової системи обіцяють видати в продаж на кінець вересня. В листопаді з'явиться Z6 та нові лінзи. Основна маса парку нової оптики запланована на 2019-20 роки, там будуть і телевики, і макро та все інше.

Нові камери, безумовно, цікаві. Радує, що виробник зберіг вдалу ергономіку і залишив можливість користуватися великим асортиментом наявної оптики та периферії, при цьому вніс корисні функції та опції, яких раніше бракувало. Радує наявність стабілізації та нова велика матриця, зйомка відео, велика кількість точок автофокусу. гарний дисплей та видошукач. Не радує одне гніздо для карт пам'яті та трохи вузькі діапазони чутливості експонометра і датчика автофокусу.

Але остаточного висновку робити поки рано, бо ми не знаємо головного — як ці камери знімають. Можливо, побачивши дзвінку різкість ми забудемо про всі недоліки і побіжимо в крамницю. В українському представництві Nikon казали, що покличуть показати. Але за дзвінким хлопанням дзеркала я буду сумувати.

І на цьому в мене все, не перемикайтеся.