1. Повертаючись із Колочави, через транспортні особливості, ми виїхали дуже рано, а тому мали цілий світловий день щоб погуляти в Мукачеве або в Ужгороді, щоб на вечір сісти в потяг. Ужгородський замок я не так давно бачив, отже залишився Мукачівський. В принципі, я і в ньому був, але дуже давно, ще від школи і практично нічого не запам'ятав крім того, що він на пагорбі і в ньому товсті стіни.

Замок Паланок

2. Зовні Паланок сірий і досить непоказний, не те, що всілякі ваші Нойшванштайни. По дорозі нагору, традиційно для такого місця, купа великих автобусів та торгівля винами в пластикових пляшках і всілякими закарпатськими сувенірами. Пам'ятаю, нас автобусом завезли аж під вхід, теперішні туристи мусять підійматися ніжками.

Замок Паланок

3. Після default-гори та default-озера треба буде подумати над званням default-замку. Але це важче, бо вони практично всі є популярними атракціями в організованих тургруп. Я відвідав шість замків, іще декілька хочу побачити. У воротях квиткова каса та турнікети зі сканерами штрих-кодів, як на приміському вокзалі в Києві.

Замок Паланок

4. Паланок складається з трьох дворів — нижнього, середнього і верхнього. Замок досить старий і багато добудовувався та перебудовувався. В нижньому дворику робити практично нічого.

Замок Паланок

5. Організовані туристи із великого автобуса, м-м-м-м-м. Ми ходили по замку всього втрьох.

Замок Паланок

6. Паланок доволі цікавий, бо має досить розгалужене планування і по ньому можна довго бродити і знаходити багато цікавих ракурсів. Ось середній двір. На відміну від брутального Хотина, тут все культурно — з бруківкою та лавками.

Замок Паланок

7. З оглядових майданчиків можна побачити зовнішні стіни замку — при чому, видно залишки якихось споруд — напевне там була іще одна стіна.

Замок Паланок

8. Схоже, що цієї землі раніше тут не було, бо якісь низькі стіни виходять і вікна та бійниці сильно низько.

Замок Паланок

9. Підходимо до верхньої частини замку — в ній є башти і годинник.

Замок Паланок

10. Цей прохід був розрахований на непроханих гостей, тобто їм могли щось неприємне вилити чи висипати на голови.

Замок Паланок

11. Верхній дворик. В замку присутня торгівля — можна щось перекусити та випити. Присутня дегустаційна зала з винами та настоянками.

Замок Паланок

12. Один із власників замку — подільський князь Федір Коріятович — збирає данині із організованих туристів.

Замок Паланок

13. Я колись казав, що екскурсоводи це зло. За невеликим винятком, звісно. Одне таке зло із мікрофоном щось мололо групі дітей коло пам'ятника Ілоні Зріні (мати Ференца Ракоці ІІ, про якого згодом), які його не слухали. Я би його вдавив за таку екскурсію.

Замок Паланок

14. Із Паланку на Мукачеве та околиці відкривається гарний вид. Я колись робив світанкову панораму із готелю Дружба в Ужгороді, думаю, що тут теж такі можна — якби лише домовитися щоб заночувати в замку.

Замок Паланок

15. Зайдемо тепер в приміщення. Будь який замок, що себе поважає, повинен мати департамент тортур та катувань — так цікавіше для відвідувачів.

Замок Паланок

16. Щоправда, із наявних інсталяцій нічого не відомо про те, як ці тортури відбувалися. Де подробиці? Де інструменти?

Замок Паланок

17. Від нудьги навіть кат повісився. Коротше, з тортурами тут все сумно.

Замок Паланок

18. Далі ми перейшли до внутрішніх кімнат замку, де нас зустріло погруддя Ференца Ракоці ІІ — австро-угорського сепаратиста, що організовував постання та боротьбу за незалежність. Більш ніж три роки тому я відвідував його винні підвали в Шаланках — а здається, ніби зовсім нещодавно. Як швидко летить час.

Замок Паланок

19. Тодішня мода. Образ трохи не повний, враховуючи, що чоловіки носили вуса та довгі патли як в Кузьми.

Замок Паланок

20. Виставка меблів того часу. Навіщо дзеркало в спинці дивані? Це ж незручно. Зверніть увагу на нішу в стіні, я так і не зрозумів, що то — туалет, чи просто вбиральня.

Замок Паланок

21. Фортепіано геть не цікаве — дизайн цього інструменту практично не міняється з часом. Іще одна ніша в стіні.

Замок Паланок

22. Дорогою до вокзалу ми прогулялися містом — центр Мукачева досить симпатичний і охайний, є пішохідна зона. Я кілька разів проїжджав через Мукачеве, але нагода погуляти випала вперше.

Замок Паланок

І на цьому по туризму все, брутальних вам замків, не перемикайтеся. Скоро буде огляд маленької коробочки, що заміняє півшафи старих приладів і трохи історії.