Тиждень тому знову понесло мене на виставку "Інноватика в сучасній освіті", про яку я писав в листопаді. Тоді я подивився на інтерактивні дошки і здивувався млявості дівчат-промоутерів, яких туди приставили. Цього разу я натрапив на фізику, про що і хочу розповісти. Хоч я і злий викладач інформатики, проте фізика є моєму дипломі, хоч я її ніколи не викладав — на практиці провів пару десятків уроків і все. Але лабораторні роботи я любив — виконувати. Проводити лабораторну в ролі вчителя заморочливо, треба стежити, щоб учні не побили мензурки і все таке. Але то я відійшов по темі — отже, фізичні прилади.

Рік тому в моєму блозі виникала розмова про шкільні фізичні прилади і було багато фотографій тих самих приладів, що збереглися в одному із кабінетів фізики одної української школи. Побачити їх можна за посиланнями: раз, два, три. Отже, сьогодні я покажу, що виготовляють сьогодні.

1. Побачене на виставці виявилося схожим до тих приладів, тільки у більш сучасному виконанні. Ось набори для механіки та молекулярки — акуратно складаються в ящичок важки, блоки мензурки та інші речі. Душа радіє, що таке в Україні є.

Механіка та молекулярка

2. На відміну від дівчат коло інтерактивної дошки минулого року, присутній коло приладів дядько, запримітивши мій інтерес, взявся розповідати і показувати прилади, дав буклета та візитівку, дозволив то все помацати. Ось набори для вивчення електрики — прозорі призми, всередині яких впаяні радіодеталі, а на верхній грані схематичне позначення. Складаючи ці призми на спеціальну основу, отримуємо дуже наглядну і робочу електричну схему. Поруч — акуратна оптична лава.

Електроніка та оптика

3. Маленька коробочка, до якої підключаються схожі на флешку датчики. То — вольтметри, амперметри та інші метри, що підключаються до демонстраційної електричної схеми. Коробочка комутує її із комп'ютером — через USB чи Ethernet — і дозволяє бачити покази датчиків на великому екрані або будувати всякі графіки з ними. Я захлинувся слинками.

Екран

Все це добро продається — не дуже дешево, від 4 до 15 кілогривень за набір. Для порівняння, мультимедійний проектор коштує 3-4 кілогривні, інтерактивна дошка — 15-20. В принципі, за ціну нормального комп'ютерного класу можна закупити гарний перелік наборів для бідного кабінету фізики. От тільки, немає зараз грошей на такі закупівлі — казначейство проводить оплату тільки на самі-самі необхідні речі — добре, що зарплатню видали вчасно. Все інше — чекає. Клавіатура ще з літа, ліцензії на "Сходинки до інформатики" — десь із листопада. Хочеться, щоб у них ці прилади купували — тоді їх будуть робити більше і вони будуть дешевшими. А так виставлять раз-другий, побачать, що освіта без гроша і будуть виготовляти вимірювальні прилади для броварень і горілчаних заводів. Будемо сподіватися на краще, не перемикайтеся.